Doktorlara Kolaylaştırılmış Yabancı Dil Sınavı

Doktorlara Kolaylaştırılmış Yabancı Dil Sınavı
TUS'a giren adayların zorlandığı yabancı dil sınavıyla ilgili bir süre önce düzenlemeye giden Sağlık Bakanlığı, bundan sonra sınavı 'Tıp Dil' adıyla Ankara Üniversitesine yaptıracak.

Tıpta Uzmanlık Sınavı"na (TUS) giren adayların zorlandığı yabancı dil sınavıyla ilgili bir süre önce düzenlemeye giden Sağlık Bakanlığı, bundan sonra sınavı "Tıp Dil" adıyla Ankara Üniversitesine yaptıracak.

 

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek "Tıp Dil" için başvurular 16 Temmuz Cumartesi gününe kadar sürecek, sınav ise 31 Ağustos tarihinde sadece Ankara"da yapılacak.

 

ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı"nda başarı oranının yüzde 14-15"ler civarında kalması nedeniyle harekete geçen Bakanlık, adayların yabancı dil seviyesinin bundan böyle Ankara Üniversitesi TÖMER"in yapacağı "Tıp Dil Sınavı"nda ölçülmesine karar verdi.

 

Adayların 40 lira ödeyerek başvurabileceği sınavda, 150 dakika verilerek 80 soru sorulacak. 50 puan almanın yeterli olacağı sınav, 5 yıl boyunca geçerli olacak.

 

Yılda iki kez Nisan ve Eylül TUS"ları öncesi yapılacak Tıp Dil sınavına, Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Sınavı"na girebilme hakkına sahip doktor, eczacı, kimyager ve veterinerlerle diş hekimleri başvurabilecek.

 

"Tıp Dil" için başvurular, 16 Temmuz"a kadar sürecek, sınav ise 31 Ağustos tarihinde 10.00-12.30 saatleri arasında sadece Ankara"da yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.