Diyabeti Bitiren Yönteme Vakıf Desteği

Diyabeti Bitiren Yönteme Vakıf Desteği
Tip 2 diyabet hastalığına cerrahi yollarla çözüm getiren metabolik cerrahi ameliyatları hakkında halkı bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla, Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı kuruldu.

Türkiye"de 7 yıldır uygulanan metabolik cerrahi yöntemi hakkında bilinçlendirme faaliyetleri yürütmek" amacıyla Doç. Dr. Alper Çelik"in kurucu başkanlığında "Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı (MECEV) kuruldu.

 

Kilo problemleri, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kolesterol metabolizması bozuklukları ile seyreden tabloya Metabolik Sendrom, bu tablonun ameliyat yöntemleri ile tedavisine de Metabolik Cerrahi ismi verildiğini kaydeden Doç. Dr. Çelik, "Son yıllarda metabolik sendrom ve özellikle tip 2 diyabet, tüm dünyayı tehdit eden global bir sağlık problemi haline gelmiştir.

 

Vakfımız bilimsel bilgiler ışığında halkımızı metabolik sendrom ve bunun cerrahi tedavisi hakkında bilgilendirmek amacıyla kurulmuştur" dedi.

 

En etkili tedavi cerrahi yöntem Doç. Dr. Alper Çelik vakfın faaliyet alanları ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Günümüzde tip 2 diyabet ve hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve kilo problemlerinin en etkili tedavisi cerrahidir. Tek bir müdahale ile tüm bu hastalıklarda %90’ın üzerinde başarı sağlayan başka bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak, bilinmesi gereken en önemli nokta Metabolik Cerrahi ameliyatları obezite ameliyatlarından farklıdır. Bu ameliyatlardan sonra ömür boyu vitamin ve mineral takviyelerine de gerek yoktur. Bizler vakfımızı bu konularda halkımızı ve hekim arkadaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla kurduk.”

 

Doç. Dr. Çelik, vakfın diğer amaçlarının da Metabolik Cerrahi konusunda sağlık çalışanı ve hekim yetiştirip, konu ile ilgili bilimsel araştırmalar yapmak ve sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek olduğunu sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.