Bulunamayan İlaçlara Fiyat Dopingi

Bulunamayan İlaçlara Fiyat Dopingi
Kamuoyunun gündemine daha çok kanser ilaçlarıyla gelen piyasada sıkıntısı çekilen ilaçlarla ilgili çözüm bulundu.

Kamuoyunun gündemine daha çok kanser ilaçlarıyla gelen piyasada sıkıntısı çekilen ilaçlarla ilgili çözüm bulundu.

 

Türkiye"de üretilen ilaçlar için fiyat esnekliği getirilecek, penisilin ağrı kesici gibi temel ilaçların fiyatlarının belirli seviyenin altına düşmesi önlenecek, kritik önemi haiz ürünler için mevzuta bağlı kalmadan ayrıca fiyatlandırma yapılması için Sağlık Bakanlığına yetki verilecek.

 

Yakında yürürlüğe girmesi beklenen Bakanlar Kurulu kararının, piyasada bulunmayan ilaçlarla ilgili soruna çözüm getirmesi amaçlanıyor.

 

Kararla 20 yıllık geçmişe sahip, güvenlik sorunu bulunmayan penisilinler, ağrı kesiciler gibi temel ilaçların aşırı fiyat düşüşleriyle karşı karşıya kalmaması sağlanacak.

 

Bu ürünlerde Sağlık Bakanlığınca belirlenen fiyat sonrası oluşacak referans fiyat düşüşleri yüzde 80"lik sınırın altına ininceye kadar, "depocuya satış fiyatı"na yansıtılmayacak.

 

Referans fiyat yüzde 80 sınırının altına indiğindeyse yeni referans fiyatın yüzde 100"üne kadar "depocuya satış fiyatı" alınabilecek. Bu düzenlemeyle 20 yıllık ve genelde ucuz ürünlerin piyasada bulunabilirliği sağlanacak.

 

Ülkede sadece orjinali bulunan ruhsatı eski ilaçlar, fiyat düşüşünden dolayı piyasada bulunamazsa, bunları üretmesi için yerli firmalar teşvik edilecek. Sağlık Bakanlığı, söz konusu ilacı üreten yerli firmanın istediği fiyatı onaylayacak.

 

Alerji ürünleri, yetim ürünler, geleneksel bitkisel tıbbi ürünler, biyobenzer ürünler, hastane ürünleri, serumlar, kamu tarafından bedeli ödenecek ilaçlar listesinde yer almayan ilaçlar ve Fiyat Değerlendirme Komisyonu tarafından belirlenecek aşılarla halk sağlığı yönünden kritik önemi haiz ürünler için mevzuta bağlı kalmadan ayrıca fiyatlandırma yapılabilecek. Bu ürünlerin fiyatlandırılmasıyla ilgili Sağlık Bakanlığına yetki verilecek.

 

Böylece bir çok ürünün piyasadan çekilmesi ve bu çekilmeye bağlı Türk Eczacıları Birliği (TEB) kanalıyla yüksek fiyata ilaç ithal edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

 

Eczacıların stok zararlarının önlenmesi için tedbir

 

Bakanlar Kurulu kararıyla ayrıca eczacıların uzun yıllardır dile getirdiği stok zararının oluşmaması için de önlem getirilecek.

 

Daha önce 3 ayda bir yapılan referans fiyat değişikliğine ilişkin bildirimleri firmalar artık 6 ayda bir beyan edecek. Böylece referans fiyat değişikliklerinde güncelleme sorunu bir ölçüde ortadan kalkmış olacak. 

 

Daha çok iki firmanın rekabet için yaptığı fiyat listesindeki isteğe bağlı düşüşler de 60 gün sonra geçerli olacak.  

 

Bu düzenlemelerin, eczacıların ilaç fiyat düşüşlerinden önceden haberdar edilerek stok zararının önüne geçeceği düşünülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.