Ani Hava Değişimleri Sağlığı Olumsuz Etkiliyor

Ani Hava Değişimleri Sağlığı Olumsuz Etkiliyor
Vücudumuzun ısısını koruyan en önemli doğal mekanizması sinir sitemimiz ve cildimizdeki kan damarlarının sıcakta genişleyerek, soğukta ise büzülerek vücut ısısını stabil tutmasıdır.

Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez Duman, ani sıcak – soğuk hava değişimine maruz kalındığında eğer uygun giysiler giyerek korunmazsak vücudumuzun ısı koruma mekanizmalarının yetersiz kalabileceğini ve üşütebileceğimizi belirtiyor.

 

Ani hava değişiklikleri sonrasında üşütülürse bağışık sistemi sarsılarak enfeksiyonlara yatkın hale gelebilir. Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez Duman, sıcak bir havada terleyen bir kişinin ani çıkan soğuk bir rüzgara veya klimaya maruz kalmasıyla aniden vücut ısısını kaybederek kas ağrıları yaşayabileceğini ve çocukların da dondurma yedikten sonra boğazlarının kolay enfekte olabileceğini örnek veriyor.

 

Sağlıklı bir bünyenin hava değişiminden etkilenmesinin pek beklenilmediğini belirten Dr. Esra Sönmez Duman, romatizmal hastalıklar, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, astım gibi kronik hastalığı olan kişilerin hava değişimlerinin yarattığı şikayetleri kolaylıkla farkedebileceğini belirtiyor ve ekliyor: “Osteoartriti olan hastalar yağmurun yağacağını eklem ağrılarından öngörebilir ve hipertansiyon hastaları da aniden yükselen sıcaklarda şiddetli baş ağrıları çekebilir”.

 

Ani hava değişiminin yanı sıra mevsim normallerinde izlenen değişiklikler de (özellikle bahar aylarının uzaması) alerjik hastalarda semptomların daha şiddetli ve uzun yaşanmasına sebep olabiliyor. Alerjik rinit astımı olan hastalar ani basınç, nem  ve sıcaklık değişimlerinde çabuk etkileniyor.

 

Dr. Esra Sönmez Duman, mevsimsel grip vakalarınının bu mevsimde pek görmülmediğini ancak üst solunum yolları enfeksiyonları, akut bronşit ve zatürrenin bu geçiş mevsimlerinde sıkça görüldüğünü belirtiyor. Hava koşullarına uygun giyinmenin ve tedbirli davranmanın mevsim geçişlerinde çok önemli olduğunu belirten Dr. Esra Sönmez Duman,  dengeli beslenerek ve düzenli uyuyarak bağışıklık sisteminin desteklemesi gerektiğini ve kronik hastalığı olan kişilerin şikayetlerinde artış olursa hekimleri ile paylaşmalarını öneriyor.