Ağız Kokusuna Bilimsel Çözüm

Ağız Kokusuna Bilimsel Çözüm
'Halitosis yani ağız kokusu, kendi başına bir hastalık olmasa da kişinin gündelik hayatını olumsuz yönde etkileyen sosyolojik bir problemdir' diyen İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, ağız kokusu tedavisi için öncelikle ağız kokusu ölçümünün yapılması gerektiğini ifade etti.

Ağız kokusunun fizyolojik ve patolojik nedenlerden kaynaklanabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, beslenme sonrasında ve sabah uyanıldığında karşılaşılan ağız kokusunun fizyolojik ağız kokusu olarak tanımlandığını ve bir hastalık belirtisi olmadığını ifade ederken, sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonların, dişeti hastalıklarının, diş çürüklerinin, şeker hastalığının (aseton kokusu gibi), böbrek yetmezliği (balık kokusu gibi) ve karaciğer yetmezliği gibi patalojik nedenli hastalıkların da ağız kokusuna neden olabileceğinin altını çizdi.

 

Ağız kokusu problemi yaşayan bireylerin mutlaka bir diş hekimini ziyaret etmeleri gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, ağız kokusunun nedeninin doğru belirlenmesinin tedavinin en önemli aşaması olduğunu ve doğru tespit için öncelikle ağız kokusu ölçümlerinin yapılması gerektiğini belirtti.

 

Ağız kokusunu ölçmek için kullanılan Halitosis Cihazı; ağız kokusu tedavisinin planlanmasında ve tedavi sonrası başarı sağlanıp sağlanmadığının belirlenmesinde de kullanılmaktadır diyen Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, cihazlarla kişiye özel ölçümler yapılarak ağız kokusu probleminin önüne geçilebildiğinin altını çizdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.