İNSAN EDEPTİR ve "Unutmayalım ki Evrenden süzülüp gelen her insan evrenin ruhuna sahiptir. Dünya mutlak varlığın yansıması olup onun bütün güzelliklerini taşımaktadır" buyuruyor. Hazreti Pir taassubun hiçbir şekline yakınlık duymamış olup yobazın karşısına dikilmiş bir gönül eğitimcisidir. 

Bir Allah dostu, bir hak aşığı olan Mevlana bedenin dar kalıplarından kurtulup ruhun sonsuzluğunda kanat çırpmayı yaşam kılmış bir hoş görü sultanı bir insanlık hazinesi, bir iyimserlik güneşi ve bir aşk okyanusu olarak zaman ve mekan üstüdür. 

Sabrın tezgahında şükür dokumuş bir alçak gönüllülük padişahı olarak sevgiyi kıble, gönül mabedinde de kitabı insan kılmıştır. O bir sınırsız aşkın bir kutsal inancın semazeni olarak sazıyla, sözüyle, musikisi ve şiiri ile mısra mısra, harf harf tüm insanlara ilahi vuslatı sunmuştur. 

Esasında ölümde yaşamayı üzüntülerde sevinci bulmayı öğütleyen bir sevda ateşi olarak bir sırrı ezel, bir sırrı ebedi, bir hudutsuz mavera, bir ilahi nurla nurlanmış bedir olarak ilahi aşkın denizinde şekerin suda eridiği gibi erimiş denizin kendisi olmuştur. O aşka aşık olarak tekmil aşk, tekmil inanç ve tekmil heyecandır. 

Hemen her sözü ciltler dolusu hikmetleri içeren Mevlâna ölmekle dirilmek, varlıkla yok olmak, yoklukta var olmak hasret 

içinde daima vuslatı yaşamak bedenden cana, zamandan zamansızlığa yol bulmak hep bu yücelten aşkla mümkündür, "Aşksız olma ki ölü olmayasın ... Aşkla öl ki diri kalasın ve bil ki aşk olmasaydı dünya donar kalırdı" sözleri onun aşkla bütünleşmenin yaşamın şartı olduğunu anlatmaktadır. 

Ölümümden sonra mezarımı yerlerde aramayın ariflerin gönülleri bizim türbemizdir diyor ... Sema bir gösteri değildir. 

Eğer siz bir semazenseniz "hamdım, piştim ,yandım Elhamdülillah" nidası yüreklerinizde raks eder Senden kurtul, hakkı bul ritmi gönlünüzde tahtını kurar. 

Artık ruh kendini saran bedenden çıkmış sevda bahçelerinin ufkundadır.,. Varoluşun kapısından 

"Can güzel, câna biçilen paha güzel" 

"Hasret hasret kavuşman Allah a güzel" 

"Gerçek yüce varlığınla yok oldum" 

"Ne yok ki bu varlıktan daha güzel" seslenişiyle girersiniz.

(Devam edecek)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.