’MESAM maalesef çok kötü yönetildi’

'MESAM maalesef çok kötü yönetildi'

MESAM Basın Sözcüsü Ergül,"MESAM çok kötü yönetildiği için 2006 ve 2008 yıllarında asıl üyeliğe alınan toplam 655 üye, yönetim kurulu kararı olmadığından hukuken yok hükmünde görülmektedir." dedi.

'MESAM maalesef çok kötü yönetildi'

MESAM Basın Sözcüsü Ergül,"MESAM çok kötü yönetildiği için 2006 ve 2008 yıllarında asıl üyeliğe alınan toplam 655 üye, yönetim kurulu kararı olmadığından hukuken yok hükmünde görülmektedir." dedi.

'MESAM maalesef çok kötü yönetildi'
15 Mayıs 2018 - 22:40

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Recep Ergül, MESAM çok kötü yönetildiği için 2006 ve 2008 yıllarında asıl üyeliğe alınan toplam 655 üye ile ilgili bir yönetim kurulu kararı olmadığını belirterek, "Bu üyelerimiz 'mutlak butlan' hükmündedir yani hukuken yok hükmünde görülmektedir. Bunlarla ilgili gerekli çalışma yapılacaktır." dedi.

Şişli'deki MESAM merkez binasında yapılan basın toplantısında, yönetim kurulu başkanı Coşkun Sabah, başkan yardımcısı Turhan Taşan, Sayman Üye Vedat Çetinkaya ile üyeler Fuat GünerRecep ErgülPolat Yağcı ve İpek Açar imzalı basın bildirisi okundu.

Toplantıda konuşan MESAM Yönetim Kurulu Başkanı Sabah, "Sizlerle birlikte olma amacımız gerçek olup biteni sizlere sunmak, inceleme raporlarının ayrıntılarını paylaşmak." dedi.

Fuat Güner ise MESAM'ın son aylarda hakketmediği şekilde gündeme geldiğini belirterek, yaşanan sorunların Arif Sağ ve Orhan Gencebay sorunu olmadığının altını çizdi.

Yüzlerce üyenin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na dilekçe göndererek yaşanan sorunları dile getirdiklerini, bakanlığın da gereğini yaparak geçici bir yönetim atadığını söyleyen Güner, şöyle devam etti:

"MESAM ve Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) düne kadar bir türlü uzlaşmaz iki meslek birliğiydi. Artık kol kola hareket etmeye karar verdik. İleride bunları birleştirip tek meslek birliği yapma planımız var. KÜLTÜR AŞ'den tam 9 yıldır alınmamış telifimizi hem de iyi bir rakam olarak alıp eser sahiplerine dağıtacağız. Görev süremiz boyunca, zorunlu bir toplantı haricinde hiçbir yurt dışı programına katılım olmamıştır. MESAM'ı ve telif haklarını ilgilendirmeyen ve eser sahiplerine bir şey kazandırmayacak toplantılarda bulunmayı lüzumlu görmüyoruz. Bundan sonra da bu tür fuarlara gidilmesine izin vermeyeceğiz."

Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Ergül ise MESAM'ın 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nün idari ve mali denetimi altında olduğu hatırlatarak, "Durduk yerde MESAM'a müdahale edilmedi. Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nün mevzuat çerçevesinde sorumluluğu alanındadır." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yasadan kaynaklanan hakları çerçevesinde, rutin denetim olarak veya şikayete bağlı olarak gerekli incelemeleri yapmak ve mevzuata aykırılıklar tespit ettiğinde gerekli müdahalede bulunmak hakkına sahip olduğunu kaydeden Ergül, şunları söyledi:

"Gönül ister ki, Bakanlık müdahalesi olmadan, meslek birliklerimiz kendi iç denetimlerini demokratik bir olgunlukla yapabilsinler ama maalesef o noktada değiliz. Bakanlığın MESAM'daki iş ve işlemlerde usulsüzlük ve mevzuata aykırılıklar tespit ettiği için geçmişten bu yana, kuruma çok sayıda uyarı verdiğini biliyoruz. Yüzlerce MESAM üyesinin şikayeti ve yönetim kurulu üyesi 5 kişinin şikayeti üzerine inceleme başlatan bakanlık, müfettişlerinin ön inceleme raporuna bağlı olarak 05 Mart 2018'de, MESAM'ın kurumsal olarak daha fazla zarar görmemesi için mevcut yönetimi görevden alarak, yerine geçici bir yönetim atadı. Bu geçici yönetimi de akademisyenlerden değil kurumu tanıyan kurumun kendi üyelerinden olmasını arzu etti. Böylesi daha doğruydu."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEB dört beceride ilk Türkçe elektronik sınav düzenledi
MEB dört beceride ilk Türkçe elektronik sınav düzenledi
EURO 2020 elemelerinde heyecan başlıyor
EURO 2020 elemelerinde heyecan başlıyor