Anadolu Ajansı Londra ofisi açıldı

Anadolu Ajansı Londra ofisi açıldı
AA Londra ofisi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün katılımıyla açıldı.

Anadolu Ajansı"nın küresel yapılanması çerçevesinde Avrupa"daki diplomasi, finans ve spor haberlerinin önemli merkezlerinden biri olacak Londra ofisi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk"ün katılımıyla açıldı. 

İngiliz siyasetinin kalbi olarak bilinen tarihi Parlamentonu"nun ve bakanlıkların yanı başındaki Londra ofisinin açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.

Dünyanın ve Avrupa"nın en önemli şehirlerinden biri olan Londra"da ofis açılışının yanı sıra bugün, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi"nde "Anadolu Ajansı Objektifinden Dünya" isimli fotoğraf sergisinin açılışı da yapılacak. 

AA"nın 100. yılında dünyanın ilk beş haber ajansı içinde yer alma hedefine katkı sağlayacak ve AA"nın İngilizce yayını için de önemli merkezlerden biri olacak Londra ofisi, İngiltere"nin yanı sıra Birleşik Krallık"ın diğer bölgeleri olan İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler"deki önemli gelişmeleri de abonelerine duyuracak.

“AA Objektifinden Dünya” sergisi Londra"da açıldı

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen serginin açılışını AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, AA Yönetim Kurulu Üyesi Refik Korkusuz, Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı ve Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi yaptı.

Açılışta konuşan Öztürk, Yunus Emre Kültür Merkezi’nin Türkiye’nin yurt dışındaki bayrak taşıyıcı kurumlarından biri olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Biz de her gittiğimiz ülkede iş birliği yapıyoruz, dayanışma içerisindeyiz ve bu dayanışma Türkiye’nin gücüne güç katan bir dayanışma haline dönüşüyor. Bu yüzden de Arapça konuşan ülkelerdeki ekiplerimiz Yunus Emre Enstitütlerinde Türkçe öğreniyorlar, bundan son derece mutluyuz.”

Fotoğraf sergisinde, AA’nın dünyanın dört bir tarafından çektiği sıcak haberlerden ve sosyal hayattan eserlerin yer aldığını vurgulayan Öztürk, “Yunus Emre ile eminim Türkiye’nin sesini dünyaya duyurmak için güzel bir işbirliği yapacağız” dedi.

Anadolu Ajansı ile TDK’nın çok yakından çalıştığını aktaran Kemal Öztürk, şunları kaydetti:

“Türk diline yeni kelimeler kazandırmak, haberlerde kullanılan bazı kavramların yerine yenisini üretmek veya yabancı dildeki kelimelerin Türkçeye çevrilmesinde TDK ile yakın ilişki kuruyoruz ve AA ile TDK Türk diline önemli katkılar sağlıyor. Biz Kürtçe yayına başladık Türkiye’de, yani 10 sene önce ‘Kürt’ demenin yasak olduğu bir ülkeden bahsediyorum. Bu ülkenin ajansı şimdi Kürtçe yayın yapıyor. TDK da Kürtçe sözlük çıkarıyor, nisan ayında sanırım. AA ile TDK bu sefer Kürtçe dilinin gramer yapısına ve gelişmesine katkı sağlayacak birlikte. Hem TDK’nın hem Anadolu Ajansı’nın Kürtçeye olan katkısı bence Türkiye’nin nereden nereye geldiğini gösteren önemli bir işarettir.”

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi de Anadolu Ajansı’nın Türkiye’nin sesini dünyaya, dünyanın sesini de Türkiye’ye duyurduğunu ve AA ile iftihar ettiklerini söyledi. 

Açılışın ardından AA Genel Müdürü Öztürk, Yunus Emre Kültür Merkezini gezdi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.