Türk Sinemasına Yatırım Yapan Kazandı

Türk Sinemasına Yatırım Yapan Kazandı
Yılın ilk yarısında vizyona giren ve seyircinin ilgisini çekmeyi başaran yerli yapımlar yatırımcısının da yüzünü güldürdü.

Bu yılın ilk 6 aylık döneminde, vizyona giren yerli yapımlar seyircinin ilgisini yabancı yapımlardan daha çok çekti. 

 

Yılın ilk yarısında 33 milyon 339 bin 352 bilet satışı yapıldı. 3 Ocak-3 Temmuz tarihlerini kapsayan 26 haftalık film maratonu boyunca 52"si yerli olmak üzere, 177 yeni film beyaz perdede izleyiciyle buluştu. 

 

Yerli filmlerin hasılattaki payı yüzde 58

 

Sinema sektörü bu yıl da yatırımcısına kazandırarak karlı bir yılı geride bıraktı. Söz konusu dönemde elde edilen toplam hasılat, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 33 artarak, 351 milyar 469 milyon 967 bin liraya ulaştı.

 

Yerli filmler için satılan biletlerden ise 205 milyar 126 milyon 150 bin lira gelir elde edildi. Toplam film hasılatında yerli filmlerin payı ise yüzde 58 oldu.

 

En çok izlenen yapımlar 

 

Yılın ilk yarısında en çok izlenen 10 film arasında 5 de yerli film bulunuyor. Listenin zirvesinde Şahan Gökbakar"ın yönetmenliğini üstlendiği "Recep İvedik 4" yer alırken, onu Ata Demirer ile Demet Akbağ"ın başrollerini paylaştığı "Eyvah Eyvah 3" takip ediyor.

 

Russell Crowe"un başrol oyuncusu olduğu "Nuh: Büyük Tufan" da üçüncü sırada geliyor.

 

"Karlar Ülkesi", "Mandıra Filozofu", "Bir Küçük Eylül Meselesi", "300: Bir İmparatorluğun Yükselişi", "Örümcek Adam 2", "Çılgın Dershane 3" ve "Herkül: Efsane Başlıyor" adlı filmler de adlarını listeye yazdırdı.

 

"Milyon seyirci" sınırını aşanlar 

 

Yılın ilk yarısında gösterime giren 52 yerli yapımdan sadece "Recep İvedik 4" ve "Eyvah Eyvah 3" 1 milyon bilet sınırını aşmayı başardı. 

 

"Mandıra Filozofu", "Bir Küçük Eylül Meselesi", "Çılgın Dershane 3", "Sürgün İnek", "Sağ Salim 2: Sil Baştan" adlı yerli filmler ise yarım milyon seyirci bandını geçebildi.

 

Türk sineması bu yıl da zirveyi kaptırmadı

 

Gösterimdeki yerli filmleri 20 milyon 743 bin 721 kişi seyretti.

 

Türk sinemasının izlenme oranı da geçen yıla kıyasla yüzde 20 artarak, 17 milyon sinemasevere ulaştı.

 

Yerli filmler için en fazla bilet, 21-27 Şubat tarihlerinde satıldı. Bu tarihlerde 3 milyon 318 bin 29 seyirci salonları doldurdu.