Öne Çıkanlar salgın survivor korona koronavirüs corona

Türk denizcilik tarihinin parlayan yıldızı: Piri Reis

Küçük sahil kasabası Gelibolu"da 1465-1470 yılları arasında doğduğu tahmin edilen Muhiddin Piri Reis, 11 yaşına kadar burada yaşadı.

Okuma ve yazmayı öğrenen Piri Reis, daha sonra denizciliği öğrendiği amcası Kemal Reis"in gemilerinde çalışmaya başladı.

Piri Reis, amcasının yanında 14 yıl her türlü mesleki bilgi ve beceriyi kazandı.

O dönem gemicilerinin üstün özellikleri arasında görülen korsanlıkla birlikte devlet görevinde de bulunan Piri Reis, bu yıllara ait bilgiler ile amcası Kemal Reis"le dolaştığı yerleri ve tarihi olayları daha sonra yazdığı "Kitab-ı Bahriye"de anlattı.

Piri Reis, 1486"da Gırnata"daki Müslüman halkın Tunus, Mısır ve Osmanlı Devleti"nden yardım istemesi üzerine amcasının gemileriyle bu Müslümanları Afrika"ya taşıdığı 1487-1493"te deniz üzerinde pek çok araştırma ve çalışma gerçekleştirdi.

Amcası Kemal Reis ile batı Akdeniz kıyılarında ve çeşitli adalarda korsanlık yapan, diğer korsanlara karşı üstünlük sağlayan, gemilerine el koyan ve bölgeyi kış aylarında liman yeri olarak kullanarak bu süreçte Cezayir, Tunus ve Bona limanlarında kalan Piri Reis, bulundukları yerlerin ve bölgedeki adaların fiziki bilgilerini ve kimlere ait olduğunu not aldı.

Hizmet ve başarılarıyla dikkati çekti

1480"li yıllarda Osmanlı Devleti"nin başına geçen Fatih Sultan Mehmet"in oğlu 2. Beyazıt, tüm dikkatini fetih ve büyümeye verdiği için kara ve deniz gücünü kuvvetlendirmek amacıyla korsanlık yapan Türk gemilerini devlet yönetimi altına toplayarak, Kemal Reis"i, gemilerini ve deniz askerlerini de huzuruna davet etti.

Kemal Reis, 2. Beyazıt"ın huzuruna, Kara Hasan ve Piri Reis ile çıktı ve kendi gemileriyle oluşturduğu deniz gücüyle 1494"te Osmanlı Devleti"nin hizmetine girerek, bu oluşuma deneyimleriyle güç kattı.

Böylece 1499-1502 yılları arasında meydana gelen deniz savaşları sırasında ünü duyulan Piri Reis, dönemin Kaptan-ı Derya"sı Davut Paşa"nın filosundaki bir savaş gemisinin komutanı oldu.

Venedik ile 1500-1502 tarihlerinde yapılan savaşlarda Piri Reis"in hizmet ve başarıları dikkati çekti.

Piri Reis, 1511"de, nedeni bilinmeyen bir deniz faciasında amcası Kemal Reis"i kaybettikten sonra bir süre denizciliğe ara vererek Gelibolu"ya döndü.

O yıllarda dünya haritasına yoğunlaşan Piri Reis"in önceki yıllarda tuttuğu notlardan hazırladığı "Kitab-ı Bahriye" adlı eseri önemli bir denizcilik kılavuzu olarak kabul edildi.

Rodos"un fethini gerçekleştiren büyük donanmada yer aldı

Yavuz Sultan Selim"in Mısır seferini gerçekleştirdiği 1516-1517 yıllarında İskenderiye"yi ele geçiren donanmada komutanlık görevi verilen Piri Reis, donanmadan ayrılarak bir filo ile Nil yolundan Kahire"ye giderek, buranın da haritasını yaptı ve bölge hakkında tarihi ve coğrafi bilgiler edindi.

Piri Reis, 1517"de Mısır"ın, Osmanlı topraklarına katılmasıyla İskenderiye"ye bir filo ile giden Yavuz Sultan Selim ile şahsen tanışma fırsatını buldu ve daha önce hazırladığı dünya haritasını padişaha hediye etti.

Mısır seferinden sonra tekrar Gelibolu"ya dönen Piri Reis, burada bilimsel çalışmalarına devam etti.

Piri Reis, 1520"de Yavuz Sultan Selim’in ölümü ile oğlu Kanuni Sultan Süleyman"ın Osmanlı tahtına geçmesiyle birlikte başlayan ve büyük fetihlere imza atan Osmanlı Devleti"nde çalışmalarını sürdürerek, bu dönemde Rodos"un fethini gerçekleştiren büyük donanmada da görev aldı.

Padişahın, 1524"te Sadrazam Pargalı İbrahim Paşa"nın Mısır"a gitmesi sırasında paşaya eşlik etmesiyle yola çıkan Piri Reis, yolda yaşadıkları fırtına ve sorunlar nedeniyle uzayan yolculukta, Sadrazam Pargalı İbrahim Paşa tarafından daha yakından tanındı.

Piri Reis, yolculuk sırasında "Kitab-ı Bahriye" eserinin ilk çalışmaları hakkında sadrazama bilgi verdi ve onun önerisi üzerine çalışmaları kitap haline getirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.