Öne Çıkanlar koronavirüs corona korona salgın survivor

Sanat Yoluyla İyiliği Bulaştıran Proje

Portakal Çiçeği Uluslararası Sanat Kolonisi olarak çok önemli bir proje başlattınız. Bu günlerde tüm kamuoyunun dikkatini çeken bu projeye geçmeden önce biraz kurumunuzu tanımak, faaliyetlerinizi bilmek isteriz. 
Ahmet Şahin: Portakal Çiçeği Uluslararası Sanat Kolonisi  sanata sanatçıya destek veren, ticari amacı olmayan bir kuruluştur. Sanatı seven değer veren bir sanatsever, bir sanat koleksiyoncusu olarak bir sanat kolonisi kurmaya karar verdim ve o günden bu güne sanatı, sanatçıyı destekledim daima. Ankara’da bir de sanat galerimiz de var, Portart Galeri. Fakat biz Portart'ta klasik galeri sistemiyle çalışmıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız hiçbir projeden ticari beklentimiz olmamıştır. Sanatçılara açtığımız sergilerin tüm masraflarını biz karşılıyoruz ve satışlardan  komisyon almıyoruz. Ayrıca engelli çocuklarla sanatsal çalışmalar yapıyoruz. 5 yıldır, her 29 Ekim’de  Cumhuriyet Sergileri yapıyoruz, artık gelenekselleştiğini söyleyebilirim bu sergilerin. En büyük hayalim, en önemli hedefim Türkiye’yi büyük bir sanat müzesine kavuşturmaktır. Kurum olarak  bunun alt yapısını için çalışmalarımızı sürdürmektedir. Portakal Çiçeği Residence'ın içinde sanat eserleri için ayrılmış 5 katlı bir sabit sergimiz de mevcuttur. CEO'muz Sayın Hakan Körpi'nin bu güne gelmemizde emeği çok büyüktür. Tüm projeler, sergi ve organizasyonlardan  sorumludur, bu proje de Hakan Körpi tarafından yürütülmektedir.
Peki bu proje nasıl ortaya çıktı, Bulaşıcı olan iyiliktir, sloganı nasıl bu kadar hızla kabul görüp yaygınlaştı?
A.Ş.: Türk Eğitim Vakfı, yıllardır takip ettiğimiz, desteklediğimiz kurumlardan birisi. Onlar, “Korona Kahramanlarına Destek, Çocuklarına Gelecek” sloganıyla bir proje başlatmışlar. Bu proje kapsamında, Korona Kahramanlarına Vefa Fonu adıyla bir fon oluşturmuşlar. Bu fonda toplanan bağışlarla Covid-19’dan hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocuklarına eğitim bursu verilecek. Biz de bu fona katkı sağlayacak bir proje oluşturalım istedik. Projemize çok sayıda sponsor desteğini de geldi. “Bulaşıcı Olan İyiliktir” sloganıyla yola çıktık, tüm sanatçılara destek ve dayanışma çağrısı yaptık. Sanatçı dostlarımız çağrımıza ses verdiler. Katılım hızla artmaya başladı, kocaman bir aile olduk 2000'in üstünde bir sayıya ulaştık. 
Projenin bundan sonraki süreci nasıl işleyecek, satış nasıl olacak, satın almak isteyen sanatseverlerin izleyeceği yol ne olmalı?
A.Ş.:
Biz bu projeyle, Türkiye’nin şu ana kadar yapılmış en büyük sanatçı dayanışması örneğini gerçekleştirdik sanırım. Plastik Sanatların her disiplininden, ressamlar, heykeltıraşlar, seramik sanatçıları, fotoğraf sanatçıları, Türkiye'nin dört bir yanından katıldılar. O kadar büyüdük ki, projenin kapsamı değiştirildi. Sağlık çalışanlarının çocuklarına burs, diye başlayan proje genişletilerek Covid-19’dan hayatını kaybeden ihtiyaç sahibi tüm insanların çocuklarına bursa döndü. Projemize bağışlanan eserlerle ilgili bir dijital sergileme platformu oluşturulacak ve açık artırma yöntemiyle satılacak. Satışlardan elde edilen tüm gelir Korona Kahramanlarına Vefa Fonuna aktarılacak.
Katılım koşullarını belirlerken nelere dikkat ettiniz?
A.Ş.: Tuval ölçüsünü 25x35 olarak belirledik. Bu ölçülerde yeni yapılmış eser olmasını öneriyoruz. Eserlerde epiveron belgesi, yapım yılı, tekniği ve sanatçının imzası mutlaka olmalı. Bu kadar eseri sergileme ve katalog basımı konusunda sıkıntı olacağı için bir seçici kurulun devreye girmesi söz konusu oldu. Katılmak isteyen tüm sanatçıların eserlerini bağış olarak kabul edip, açık artırmayla satışa çıkaracağız. Fakat standart ölçüye uymayanları sergi ve katalog için seçici kurula sunamayacağız. 
Katılan sanatçılar arasında önemli isimler var mı?
A.Ş.: Türkiye'nin en önemli sanatçılarından destek geldi, bu nedenle ayrıca gururluyuz, mutluyuz. Hepsini saysam buraya sığdıramam, eksik bıraksam haksızlık olur,  birbirinden değerli sanatçılar yanımızda, hepsine içtenlikle teşekkür ediyorum. Uluslararası Plastik sanatlar Derneği (UPSD), projemizi dernek olarak desteklediğini açıkladı, kendi üyelerine çağrı yaptı. Tiyatro ve müzik camiasından da destekler gelmeye devam ediyor. Hatta sağlık sektöründe çalışanlar projemizi duyup destek çağrılarını videolarla bize göndermeye başladılar. Siz basın mensubu dostlarımızın da projenin duyurulması için verdiği desteğe çok teşekkür ederiz. 

10 Temmuz 2020'de başvuru süresi bitti. Şimdi eserler gelecek ve müzayede süreci  başlayacak. Bu konuda sanatçılara, sanatseverlere ve hayırseverlere neler söylemek istersiniz?

A.Ş.: “Bulaşıcı Olan İyiliktir” sloganıyla yola çıktık. Şimdi iyiliği herkese bulaştırma zamanı... TEV Korona Kahramanlarına Vefa Fonuna sanatla destek olmak için Türkiye’nin en büyük sanatçı dayanışmasını gerçekleştirdik. Sanatçılar eserleriyle destek oldu,  sanatsever, hayırsever dostlar da satın alarak destek olsunlar lütfen. Herkes çevresinden bir kişiyi resim satın alarak bağış yapmaya ikna etsin. TEV’ e yaptıkları bağış makbuzu karşılığında da gelip eseri teslim alsınlar. Yapılan her bağış Covid -19’dan hayatını kaybedenlerin çocuklarına eğitim bursu olarak dönecek bunu unutmayalım. İnternet üzerinden yapacağımız sergiyi herkesin takip etmesini diliyorum. Takip edip, teklif verip satın alsınlar ki bu proje amacına ulaşsın. Gelir ne kadar yüksek olursa, o kadar çocuğa kesintisiz eğitim bursu verilecek. Böylece herkes orijinal bir sanat eserine sahip olduğu gibi  bir öğrencinin eğitimine de katkı sağlamış olacak.

Sponsorlarınız ve destekçileriniz nasıl katıldı bu sürece?

A.Ş.: Projeye inandılar, projeye inanmasalar bu kadar desteği bulamazdık yanımızda.  En büyük destek sanatçı dostlardan geldi tabii, onlar olmadan projenin gerçekleşmesi mümkün değildi.  Yola çıktık, yolumuza sponsorlarımızın katkısıyla, güçlenerek devam ettik. Art Boya, PonART, Piece of Art News, Wom Bilişim, Poart Store, dermoskin, Art Contact İstanbul Sanat Fuarı, hepsinin sponsorluk desteği çok kıymetli, projemize ve bize güç kattılar. Bu sayede dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Birlikten güç doğuyor ve biz biliyoruz ki, bu güçle çok şeyi başarırız. Bu başarıya katkı sağlayan herkese teşekkürler...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.