Karadeniz Gecesi Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesinde

Karadeniz Gecesi Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesinde
Karadeniz müziğinin önemli temsilcileri Niyazi Koyuncu, Fuat Saka ve Karmate'nin sahne alacağı Karadeniz Gecesi ,11 Ağustos'ta Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde düzenleniyor.

Karadeniz müziğinin yenilikçi ismi Niyazi Koyuncu, müziğine Lazca caz yakıştırması yapan usta müzisyen Fuat Saka ve Lazca değirmen anlamına gelen Karadenizli müzisyenlerden oluşan Karmate grubu, Karadeniz kültürünün müziğini icra etmek için 11 Ağustos Pazartesi akşamı Turkcell Yıldızlı Ggeceler çerçevesinde Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi"nde sevenleri ile buluşacak.

 

Kurduğu Seritana (Lazca "karanlıktaki ışık" anlamına gelen) adlı etnik müzik grubunda solistlik yapan Niyazi Koyuncu, sanatın en çok sokakta var olduğuna inanarak ve buradaki gerçeklikten beslenerek grubuyla beraber İstanbul"a geldi. Koyuncu, bir süre sonra grubun dağılmasıyla, yaşama dair kaygılarını, isyanlarını ve umutlarını tek başına söylemeye başladı. Herkesin "kendi dilinde" özgürlük şarkıları söyleyeceği bir dünyayı düşleyen sanatçı, ilk solo albümü Muço Pa (Nasıl Yapayım) ile müzikseverlerin karşısına çıktı. Niyazi Koyuncu, dinleyenlere Türkçe, Lazca, Gürcüce, Megrelce ve Hemşince şarkılarla sesleniyor.

 

Fuat Saka, İstanbul"da resim, Fransa ve Almanya"da da müzik eğitimi aldı. Akustik gitar, bas, buziki, davul, perküsyon, keyboard, saz, çura, tambur ve flüt gibi çeşitli çalgıları çalabilen sanatçı; ilk albümünü 1982 yılında Yıkılır Zulmün Son Kaleleri adıyla çıkardı ve bir yıl sonra da Ayrılık Türküsü albümünü piyasaya sürdü. 1980"li yıllarda uzun bir süreliğine yurt dışına çıkan sanatçı, Kerem Gibi (Nazım Hikmet Şiirleri) albümünü 1984 yılında yayımladı. Yaptığı müziklerle bir kültür elçisi gibi çalışan Saka, uluslararası bir çok solo konser verdi ve Almanya, Fransa, Danimarka ve Türkiye"den birçok müzisyenle çalıştı. Müzik hayatını İstanbul-Hamburg-Paris üçgeninde sürdüren sanatçının grubu Alman, Amerikalı, Gürcü ve Azerbaycanlı müzisyenlerden oluşuyor.

 

Karmate, "Karadeniz kültürünün müziğini icra edebilmek; özveri, en önemlisi sorumluluk gerektirir" diyerek başladığı müzik yolculuğunda, popüler kültürle yozlaştırılan, sözde Karadeniz müziğine karşı; Lazca ve Karadeniz"de konuşulmakta olan diğer dillerde (Türkçe, Megrelce, Gürcüce, Hemşince, Rumca) söylenen destanları, ninnileri, türküleri hassas yapılarını bozmadan, akustik enstrumanlarla, yeniden yorumlayarak; evrensel boyuta taşımayı amaç ediniyor.

 

Niyazi Koyuncu, Fuat Saka ve Karmate, Turkcell Yıldızlı Geceler kapsamında 11 Ağustos’ta Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde sevenlerine unutmaz bir gece yaşatmaya hazırlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.