İstanbul'da Kültür Sanat

İstanbul'da Kültür Sanat
Gülşen, Serdar Ortaç ve Yalın, Kimsesiz Çocuklara Sevgi ve Eğitim Derneği için konser verecek

Kimsesiz Çocuklara Sevgi ve Eğitim Derneği"nce, geliri kimsesiz çocukların bilim ve sanat eğitimlerinde kullanılmak üzere 16, 17 ve 18 Haziran"da "Müziğin Sesi Kimsesiz Çocuklar İçin Yükseliyor" konseri gerçekleştirilecek. 

 

Etkinlik kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi"nde 16 Haziran"da Gülşen, 17 Haziran"da Serdar Ortaç, 18 Haziran"da ise Yalın sevenleriyle buluşacak.

 

Mariaje Jimenez ile Pera Flamenco Dans Topluluğu, 15 Haziran"da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi"nde sahne alacak.

 

- 42. İstanbul Müzik Festivali devam ediyor

 

27 Haziran"a kadar sürecek 42. İstanbul Müzik Festivali"nde yarın, Andres Mustonen yönetimindeki Sinfonia Varsovia, Varşova Filarmoni Korosu ve viyolacı Yuri Bashmet, "Bir Dünya Prömiyeri: Raskatov"dan Yabanda Çığlık" konserinde Aya İrini Müzesi"nde aynı sahneyi paylaşacak.

 

Soprano Julia Lezhneva, şef Giovanni Antonini yönetimindeki İl Giardino Armonico ile 14 Haziran"da Aya İrini Müzesi"nde sahne alacak.

 

Sinfonia Varsovia 16 Haziran"da Jakub Hrusa"nın yönetiminde piyanist Piotr Anderszewski"yle, 17 Haziran"da Krzysztof Penderecki yönetiminde, kemanda Julian Rachlin ile Aya İrini Müzesi"nde izleyiciyle buluşacak.

 

Christopher Warren-Green şefliğindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, piyanist Nelson Freire ile 18 Haziran"da Aya İrini Müzesi"nde konser verecek.

 

70. yaşını dünya turnesi ile kutlayan ünlü gitarist Pepe Romero,19 Haziran"da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall"da konser gerçekleştirecek.

 

- 5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali

 

5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında yarın Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Sahnesi"nde Samsun Devlet Opera ve Balesi "Birjan ve Sara"yı, 15-16 Haziran"da Mersin Devlet Opera ve Balesi "Lüküs Hayat"ı sahneleyecek.

 

Salzburg Devlet Operası 14-15 Haziran"da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi"nde "Beklenmedik Karşılaşma" isimli eseri yorumlarken, festival 17 Haziran"da Zorlu Center"da gerçekleşecek "Dimitri Hvorostovsky Gala Konseri" ile sona erecek.

 

- Sergi

 

Cami, cemevi, manastır, kilise, ayazma ve sinagoglar olmak üzere Adalar"da mevcut her dine ve mezhebe ait Tanrı"nın evlerinin fotoğraflarının yer aldığı "Adalar"da Tanrı"nın Evleri" sergisi 14 Haziran"da Büyükada Çınar Müze Alanı"nda ziyarete açılacak.

 

Küratörlüğünü Hasan Kuruyazıcı"nın yaptığı, Damla Yılmaz"ın fotoğraflarından oluşan sergide, fotoğraflara eşlik eden yazılarda binaların mimari özellikleri anlatılıyor. Tanrı"nın evlerinin asıl işlevlerinin gösterildiği sergide yer alan camide bir bayram ya da cenaze namazı, kilisede bir evlenme töreni ya da üzüm okuma ayini, cemevinde bir semah, sinagogda bir Şabat gününe ait fotoğraflar yer alıyor.

 

- Tiyatro

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları"nın "Açıkhava"da Yaz Oyunları" kapsamında yarın "Kösem Sultan", 14 Haziran"da "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım", 15 Haziran"da "Ali Baba ve Kırk Haramiler" ile "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" isimli oyunlar, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi"nde seyirciyle buluşacak.