Hakan Fidan'ın yerine MİT Başkanı olarak kim olacak? Hakan Fidan'ın yerine kim gelecek? Hakan Fidan'ın yerine MİT Başkanı olarak kim olacak? Hakan Fidan'ın yerine kim gelecek?

Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nde sona doğru gelinirken kamuda işçi zammı için toplu iş sözleşmesi zam oranları gündeme geldi. Hükümetin kamu işçilerine ikinci zam teklifi açıklandı.Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, hükümetin 700 bin kamu işçisi için ilk 6 aylık zam teklifini duyurdu. Kamu işçilerine gelen zam miktarını ve konuyla ilgili güncel bilgileri haberimizde derledik. İşte, 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerine ilişkin ayrıntılar...

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay 700 bin kamu işçisi için ilk 6 aylık zam teklifini duyurdu. Peki, Kamu işçilerine ne kadar zam geldi ve toplu iş sözleşmesi ne zaman yapılacak? İşte, konuyla ilgili merak edilen güncel bilgiler...

ZAM PAZARLIĞINDA SON DURUM

Türk-İş ve Hak-İş'in işçi kesimini, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikasının (TÜHİS) kamu işverenini temsil ettiği görüşmelerde, belirli bir aşamaya gelindi. Kamu işvereninin, taban ücretin 11 bin 500 liraya yükseltilmesi ve 2023'ün ilk altı ayında yüzde 30 zam yapılması şeklindeki ilk teklifini, taban ücretin 12 bin liraya yükseltilmesi ve ilk altı ay yüzde 40 zam olarak güncellemesiyle pazarlıklar yoğunlaştı.

AYLIK BRÜT TABAN ÜCRETİN 15 BİN LİRAYA YÜKSELTİLMESİ İSTENİYOR

İşçi tarafı, aylık brüt taban ücretin 15 bin liraya yükseltilmesi, ardından tüm ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi ve daha sonra birinci altı ay için yüzde 45 zam yapılması yönündeki ısrarını sürdürürken, hükümetten gelecek yeni teklifi de beklemeye başladı.

1 MAYIS'TAN ÖNCE İMZALANMASI BEKLENİYOR

Bu kapsamda, hükümetin yeni bir teklif için hazırlıklarını sürdürdüğü öğrenilirken, görüşmelerin hafta içi hareketlenmesi ve sözleşmenin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nden önce imzalanması bekleniyor.

TÜRK-İŞ BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA!

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TÜHİS'in taban ücretin 11 bin 500 liraya yükseltilmesi ve ilk altı ay için yüzde 30 zam yapılması teklifiyle görüşmelerin tıkanması üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in devreye girdiğini belirtti.

“TEKLİFİ YETERSİZ BULDUK"

Atalay, "Sayın Bakan, bayramdan önce, Türk-İş ve Hak-İş heyetleriyle görüşerek, hükümetin yeni teklifinin taban ücretin 12 bin lira yükseltilmesi ve ilk altı ay için yüzde 40 zam yapılması şeklinde olduğunu bize iletti. Biz bu teklifi işçi kesimi olarak yetersiz bulduk. Gelinen noktada, hükümetten günün koşullarını, işçilerin alım gücünü ve sunduğumuz taleplerimizi karşılayacak yeni bir teklifte bulunmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞMELER 1 AĞUSTOS İTİBARIYLA BAŞLAYACAK!

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

DİĞER SÖZLEŞMELERİ DE YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere, özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.