Kadın, insan olmanın mihenk taşıdır

Geçtiğimiz günlerde Nemesis Kitap etiketiyle raflardaki yerini alan Asal romanının yazarı Sevil Üçüncüoğlu muhabirimiz Nevzat Soysal’ın sorularını bütün içtenliğiyle cevapladı. Sevil Hanım Merhaba, ilk romanınız Asal ile edebiyat dünyasına...

09 Haziran 2022, 11:08
Kadın, insan olmanın mihenk taşıdır

Geçtiğimiz günlerde Nemesis Kitap etiketiyle raflardaki yerini alan Asal romanının yazarı Sevil Üçüncüoğlu muhabirimiz Nevzat Soysal’ın sorularını bütün içtenliğiyle cevapladı.

Sevil Hanım Merhaba, ilk romanınız Asal ile edebiyat dünyasına ses getiren bir adım attınız. Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Merhaba Nevzat Bey,  1983 yılında Salihli’de doğdum, küçük bir ilçe lakin Ege’yi bilirsiniz. Sıcak, sosyal, samimi bir coğrafyaya sahiptir. İnsanların da coğrafya ve iklimle şekillendiğine inananlardanım. Bu nedenle seyahati, farklı coğrafik keşifleri severim. Çünkü o kadar çok çeşitliliğe sahibiz ki; rengarenk karakterlerle bir aradayız. 

Çocukluğumdan bu yana hep insanları izlemeyi, analiz etmeyi, onlara dair hikayeler kurgulamayı da sevdim. Seyahatlerimizde kendi dünyama dalar, hayaller kurar, hikayeler oluştururdum. Okuma- yazmayı öğrendikten sonra tüm hayal gücümü kâğıda dökmeyi öğrendim. Yazdım yazdım… Velhasıl sonunda birçok birey gibi bende sistemin kurbanı oldum. Lisede yeteneğimin ve ilgimin dışında bir bölüm seçtim. Üniversitede bambaşka bir bölüm tercih ettim. Belki kendini bulamamışlığın, belki de öğrenme açlığının verdiği güdü ile birçok üniversite, master, uzmanlık eğitimi aldım. Aslında hiçbiri, bir şey olmak için değildi; yalnızca kendimi bulma serüvenimin bir parçasıydı. Tabi hayatımın hiçbir zamanında, yazmaktan vazgeçmedim. Zaten nasıl geçebilirdim, rüyalarım da bile kurgularımın, bir parçası oluyordum. Hobiydi benim için yazmak. Zaten aldığım eğitimler de insanın gelişimine, psikolojisine, sosyolojisine … dairdi.  Yani kader beni bu zamana getirmeden önce iyice bir eğitti, yoğurdu. Sonra bir gün kendimi buldum ve cesur bir kararla merkezimi kapattım. İnsanın kendini gerçekleştirmesi için riskli kararlar vermesi gerekiyormuş hayatta. Çok şükür, ben kendini gerçekleştirebilen bireylerden oldum.

ASAL çok katmanlı ve derinlikli bir roman, bize kitabın oluşum sürecinden bahseder misiniz?

ASAL karakteri aslında kendini bulma yolculuğundaki tüm insanları temsil ediyor.  

Mesleğimin ikinci yılında, özel bir rehabilitasyon merkezinde özel çocuklarla ve ailelerle çalışmaya başladım. O zaman şunu fark ettim. Hepimiz özümüzde aynıyız. Farklılıklarımız bizi biz yapan ve değer katan şeyler bütünü. O nedenle birbirimizi ayrıştırmamayı, yargılamamayı, kabul etmeyi, sevmeyi öğrenmeliyiz. Hayatlarımızı; başkalarını eleştirerek, yaftalayarak kaçırmayacak kadar ciddiye almalıyız. Bizim işimiz kendimizle, kendiliğimizle olmalı. Oysa kendimizden ziyade başkalarının hayatlarına kafa yoruyoruz. Diğerlerinin hayatlarıyla ve kusurlarıyla oyalanıyor, kendimize geç kalıyoruz. Bu da hem kendimize haksızlık etmemize, hem de başkalarına hayatı zorlaştırmamıza sebep oluyor. Asal esasen bu vahim gidişatı değiştirmek için var oldu. Tabi Asal haricindeki diğer karakterlerin de varlıkları ASAL’ı daha da derinlikli bir roman haline getirdi. 

Mesela Ahsen karakteri (Asal’ın annesi), insan denen canlının; cinsiyetçi ve ayrıştırıcı yargılarından dolayı, neredeyse tüm kadınların ağır travmalara maruz kalabileceğini, ortaya koyuyor. Hatta eğitimli olması ya da olmaması fark etmeksizin…

Kadının dünya üzerindeki rolü çok büyük ve değerli. Bu nedenle en büyük yatırımın kadınlara yapılması gerektiği kanaatindeyim. Dünyaya iz bırakan her bireyin yolunu incelikle işleyen; bir anne, bir eş, bir kardeş, bir evlat, bir dost olarak; hep kadın bulunuyor. 

*Yani kadın, insan olmanın mihenk taşıdır…

ASAL’ın çocukluğunda otizm belirtileri göstermiş yahut tanısı almış olduğunu fark ettim,  Neden bununla bir çıkış yapmadınız?

Çünkü hepimiz aynıyız… Hepimiz biraz otizmsel, biraz şizofrenik, biraz bipolar, biraz obsesif… özellikler taşıyoruz. Sırf tanısı var diye, ayrıştırmak, o bireylerin ve ailelerinin hayatlarını zorlaştırıyor.  O nedenle, ASAL’ın farklı bir özelliği ile tüm dikkati otizme yönlendirmek haksızlık olurdu. Çünkü asıl mesele insan olma meselesi.

Özümüzde aynıyız. 

“ASAL” ı okuyan her insanın, kendinden kesitler bulacağına inancım tam.

ASAL’a aslında bir kişisel gelişim romanı da diyebilir miyiz?

Evet, türü kişisel gelişim. Maksadım ise; kişisel anlamda kendimizi keşfetmeyi sağlamak. O zaman sosyal gelişimimizi de tamamlama yolunda olacağız. Hepimizin, benliğimize dönme zamanı geldi. İyiliğimiz için bu şart, bunu hak ediyoruz.

Neden kurgusal karakterler üzerinden anlatmayı seçtiniz?

Öncelikle insan hikayelerini ve kurguları seviyorum. Benim gerçeğim bu, inşallah yaşama böyle hizmet edeceğim. Ayrıca insanların başka başka hikâyelerde kendilerinden bir parça bulacaklarına ve kendilerini gerçekleştireceklerine eminim. Yeter ki; diğerlerinin yaşamlarına kalplerini açarak baksınlar.

ASAL çok fazla sosyal yaraya değiniyor, bu yaralara dokunmanızdaki motivasyonunuz neydi?

İnsanın “tekâmül” diye bir yolu var. Bazen coşkulu, bazen gözü yaşlı, yüreği yaralı; inişli- çıkışlı,  zorlu bir yol ve bu sancılı sürecin de ortak tek sorunu var; “öze odaklanamamak”.  Bunun için önce biraz durup nefes almak, sadeleşmek gerekiyor.

Kendimize odaklanırsak, iyileştirmeye, geliştirmeye çalışırsak; doğa ve tabiat olayları hariç, tüm felaketleri ortadan kaldırmış olacağız.

İnsan yaratılanların içinde; en hırslı, en kan dökücü ve tehlikeli olanı. Lakin en şuurlu ve yükseklere ulaşabilecek de o. Seçim de insana ait. Ya kan dökecek, ya yükseklere erişecek.

Benim yaşam gayem ve motivasyonum ise; şuuru arttırabilmek; kalplere, akıllara iyilik tohumları ekebilmek. Aslında kıyıya vuran tek bir deniz yıldızını dahi kurtarmayı başarabilirsem, mutlu gelip geçeceğim bu hayattan ve kendimi tümüyle gerçekleştirmiş olacağım, inşallah.

ASAL güçlü ve sesini bulmuş bir genç adam. Neden bir erkek karakter seçtiniz? ASAL’ı yazmak zor olmadı mı? 

Aslında geçmişten bu yana toplumların esas sorunları cinsiyet değildi, insan olma yolundaki yanlış şuur ve gafletlerdi. Sıkıntılar yalnızca; erkeklik hormonlarına, dürtülerine sahip bireylerden kaynaklanmıyordu.   

Bana göre hayatta iki tip insan vardır. 

İyi insan!(kendini bulmuş ve gerçekleştirmiş insan) 

Kötü insan!(kendini bulamamış ve kaybolmuş insan) 

ASAL’ı yazmak bu anlamda zor olmadı, çünkü o da insan. Zaten daha öncede konuştuğumuz gibi; Asal’ı da işleyen, şekil veren kadınlar, Asal’ın kadınları…  Yaşam seçimi ise; onun tercihi…

“Kader diye bir şey yoktur.” Çıkışı çok iddialı. Bu konuyu biraz açar mısınız? 

Bu cümle ile çıkış yapmak her ne kadar kalbimi yaralasa da; bir konuya dikkat çekmek istedim. Farklı görüşlere, düşüncelere saygı duymak zorundayız. Ne kadar tahammülsüz olduğumuzu, başkalarıyla kafa yorduğumuzu, kendimizi mükemmel sanıp; kendi gelişimimize engel olduğumuzu görmemizin gerekliliğini, kendimden biliyordum. Tüm insanlığa bunu fark ettirmek istedim. Aynı zamanda sosyolojik bir deney gibiydi benim için. Tahmin ettiğim sonuç çıktı. Henüz romanı okumadan, sırf çıkış cümlesini kabul edememeleri nedeniyle, birçok olumsuz tepki aldım. Beni tanımadan, tanrı tanımaz olduğum zannına kapılanlar oldu. Olsun, çok değil, kısa zaman önce bende benzer davranışları sergilerdim. O nedenle, bunu göze almıştım. 

Oysaki; gerçek manada hakikat içerisinde sırlar barındırıyor ve başka bir yerden baktığımızda; bambaşka gerçeklerle karşılaşıyoruz. O nedenle her şeye saygı duymalı, dikkatle bakmalı ve inandıklarımızı, inandığımız kitabı, inandığımız yaşamı iyi okumalıyız. Akıl ve kalp el ele verdiğinde, Rabbin izniyle isteyen her insan iyiye, güzele erişecek. 

Sonuç olarak; Kader diye bir şey vardır ve her insanın kaderi kendi çabasına bağlı kılınmıştır.

Aldığınız onca eğitimden sonra işinizi sonlandırdınız, peki yeniden meslek hayatınıza dönmeyi düşünüyor musunuz?

Aldığım tüm eğitimlerin hakkını, gönüllülük esasına dayalı yaptığım iş ve projelerle vermeye gayret ediyorum, inşallah da bu şekilde devam edeceğim. Özellikle kadın, insan, aile, çocuk hakları ve sorunlarına çözüm bulma yolunda planlarım var. Tabi önce mihenk taşı…

Gelecekte kaleminizden bizi neler bekliyor?

İyiye ve güzele ulaşmaya dair ne varsa, her şey diyebiliriz… 

Kötülük boş durmuyorsa, iyilikte durmamalı. Tüm yaralarımıza işaret edecek, iyileşmenin basit formüllerini verecek yaşam kurguları, hayat hikâyeleri… Yazıyorum, yazacağım inşallah.

Gücümün, ömrümün, imkânlarımın ve aklımın yettiği müddetçe bu yolda devam edeceğim.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak 03:34
Güneş 05:32
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31