Kadın, insan olmanın mihenk taşıdır

Geçtiğimiz günlerde Nemesis Kitap etiketiyle raflardaki yerini alan Asal romanının yazarı Sevil Üçüncüoğlu muhabirimiz Nevzat Soysal’ın sorularını bütün içtenliğiyle cevapladı. Sevil Hanım Merhaba, ilk romanınız Asal ile edebiyat dünyasına...

09 Haziran 2022, 11:08
Kadın, insan olmanın mihenk taşıdır

Geçtiğimiz günlerde Nemesis Kitap etiketiyle raflardaki yerini alan Asal romanının yazarı Sevil Üçüncüoğlu muhabirimiz Nevzat Soysal’ın sorularını bütün içtenliğiyle cevapladı.

Sevil Hanım Merhaba, ilk romanınız Asal ile edebiyat dünyasına ses getiren bir adım attınız. Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Merhaba Nevzat Bey,  1983 yılında Salihli’de doğdum, küçük bir ilçe lakin Ege’yi bilirsiniz. Sıcak, sosyal, samimi bir coğrafyaya sahiptir. İnsanların da coğrafya ve iklimle şekillendiğine inananlardanım. Bu nedenle seyahati, farklı coğrafik keşifleri severim. Çünkü o kadar çok çeşitliliğe sahibiz ki; rengarenk karakterlerle bir aradayız. 

Çocukluğumdan bu yana hep insanları izlemeyi, analiz etmeyi, onlara dair hikayeler kurgulamayı da sevdim. Seyahatlerimizde kendi dünyama dalar, hayaller kurar, hikayeler oluştururdum. Okuma- yazmayı öğrendikten sonra tüm hayal gücümü kâğıda dökmeyi öğrendim. Yazdım yazdım… Velhasıl sonunda birçok birey gibi bende sistemin kurbanı oldum. Lisede yeteneğimin ve ilgimin dışında bir bölüm seçtim. Üniversitede bambaşka bir bölüm tercih ettim. Belki kendini bulamamışlığın, belki de öğrenme açlığının verdiği güdü ile birçok üniversite, master, uzmanlık eğitimi aldım. Aslında hiçbiri, bir şey olmak için değildi; yalnızca kendimi bulma serüvenimin bir parçasıydı. Tabi hayatımın hiçbir zamanında, yazmaktan vazgeçmedim. Zaten nasıl geçebilirdim, rüyalarım da bile kurgularımın, bir parçası oluyordum. Hobiydi benim için yazmak. Zaten aldığım eğitimler de insanın gelişimine, psikolojisine, sosyolojisine … dairdi.  Yani kader beni bu zamana getirmeden önce iyice bir eğitti, yoğurdu. Sonra bir gün kendimi buldum ve cesur bir kararla merkezimi kapattım. İnsanın kendini gerçekleştirmesi için riskli kararlar vermesi gerekiyormuş hayatta. Çok şükür, ben kendini gerçekleştirebilen bireylerden oldum.

ASAL çok katmanlı ve derinlikli bir roman, bize kitabın oluşum sürecinden bahseder misiniz?

ASAL karakteri aslında kendini bulma yolculuğundaki tüm insanları temsil ediyor.  

Mesleğimin ikinci yılında, özel bir rehabilitasyon merkezinde özel çocuklarla ve ailelerle çalışmaya başladım. O zaman şunu fark ettim. Hepimiz özümüzde aynıyız. Farklılıklarımız bizi biz yapan ve değer katan şeyler bütünü. O nedenle birbirimizi ayrıştırmamayı, yargılamamayı, kabul etmeyi, sevmeyi öğrenmeliyiz. Hayatlarımızı; başkalarını eleştirerek, yaftalayarak kaçırmayacak kadar ciddiye almalıyız. Bizim işimiz kendimizle, kendiliğimizle olmalı. Oysa kendimizden ziyade başkalarının hayatlarına kafa yoruyoruz. Diğerlerinin hayatlarıyla ve kusurlarıyla oyalanıyor, kendimize geç kalıyoruz. Bu da hem kendimize haksızlık etmemize, hem de başkalarına hayatı zorlaştırmamıza sebep oluyor. Asal esasen bu vahim gidişatı değiştirmek için var oldu. Tabi Asal haricindeki diğer karakterlerin de varlıkları ASAL’ı daha da derinlikli bir roman haline getirdi. 

Mesela Ahsen karakteri (Asal’ın annesi), insan denen canlının; cinsiyetçi ve ayrıştırıcı yargılarından dolayı, neredeyse tüm kadınların ağır travmalara maruz kalabileceğini, ortaya koyuyor. Hatta eğitimli olması ya da olmaması fark etmeksizin…

Kadının dünya üzerindeki rolü çok büyük ve değerli. Bu nedenle en büyük yatırımın kadınlara yapılması gerektiği kanaatindeyim. Dünyaya iz bırakan her bireyin yolunu incelikle işleyen; bir anne, bir eş, bir kardeş, bir evlat, bir dost olarak; hep kadın bulunuyor. 

*Yani kadın, insan olmanın mihenk taşıdır…

ASAL’ın çocukluğunda otizm belirtileri göstermiş yahut tanısı almış olduğunu fark ettim,  Neden bununla bir çıkış yapmadınız?

Çünkü hepimiz aynıyız… Hepimiz biraz otizmsel, biraz şizofrenik, biraz bipolar, biraz obsesif… özellikler taşıyoruz. Sırf tanısı var diye, ayrıştırmak, o bireylerin ve ailelerinin hayatlarını zorlaştırıyor.  O nedenle, ASAL’ın farklı bir özelliği ile tüm dikkati otizme yönlendirmek haksızlık olurdu. Çünkü asıl mesele insan olma meselesi.

Özümüzde aynıyız. 

“ASAL” ı okuyan her insanın, kendinden kesitler bulacağına inancım tam.

ASAL’a aslında bir kişisel gelişim romanı da diyebilir miyiz?

Evet, türü kişisel gelişim. Maksadım ise; kişisel anlamda kendimizi keşfetmeyi sağlamak. O zaman sosyal gelişimimizi de tamamlama yolunda olacağız. Hepimizin, benliğimize dönme zamanı geldi. İyiliğimiz için bu şart, bunu hak ediyoruz.

Neden kurgusal karakterler üzerinden anlatmayı seçtiniz?

Öncelikle insan hikayelerini ve kurguları seviyorum. Benim gerçeğim bu, inşallah yaşama böyle hizmet edeceğim. Ayrıca insanların başka başka hikâyelerde kendilerinden bir parça bulacaklarına ve kendilerini gerçekleştireceklerine eminim. Yeter ki; diğerlerinin yaşamlarına kalplerini açarak baksınlar.

ASAL çok fazla sosyal yaraya değiniyor, bu yaralara dokunmanızdaki motivasyonunuz neydi?

İnsanın “tekâmül” diye bir yolu var. Bazen coşkulu, bazen gözü yaşlı, yüreği yaralı; inişli- çıkışlı,  zorlu bir yol ve bu sancılı sürecin de ortak tek sorunu var; “öze odaklanamamak”.  Bunun için önce biraz durup nefes almak, sadeleşmek gerekiyor.

Kendimize odaklanırsak, iyileştirmeye, geliştirmeye çalışırsak; doğa ve tabiat olayları hariç, tüm felaketleri ortadan kaldırmış olacağız.

İnsan yaratılanların içinde; en hırslı, en kan dökücü ve tehlikeli olanı. Lakin en şuurlu ve yükseklere ulaşabilecek de o. Seçim de insana ait. Ya kan dökecek, ya yükseklere erişecek.

Benim yaşam gayem ve motivasyonum ise; şuuru arttırabilmek; kalplere, akıllara iyilik tohumları ekebilmek. Aslında kıyıya vuran tek bir deniz yıldızını dahi kurtarmayı başarabilirsem, mutlu gelip geçeceğim bu hayattan ve kendimi tümüyle gerçekleştirmiş olacağım, inşallah.

ASAL güçlü ve sesini bulmuş bir genç adam. Neden bir erkek karakter seçtiniz? ASAL’ı yazmak zor olmadı mı? 

Aslında geçmişten bu yana toplumların esas sorunları cinsiyet değildi, insan olma yolundaki yanlış şuur ve gafletlerdi. Sıkıntılar yalnızca; erkeklik hormonlarına, dürtülerine sahip bireylerden kaynaklanmıyordu.   

Bana göre hayatta iki tip insan vardır. 

İyi insan!(kendini bulmuş ve gerçekleştirmiş insan) 

Kötü insan!(kendini bulamamış ve kaybolmuş insan) 

ASAL’ı yazmak bu anlamda zor olmadı, çünkü o da insan. Zaten daha öncede konuştuğumuz gibi; Asal’ı da işleyen, şekil veren kadınlar, Asal’ın kadınları…  Yaşam seçimi ise; onun tercihi…

“Kader diye bir şey yoktur.” Çıkışı çok iddialı. Bu konuyu biraz açar mısınız? 

Bu cümle ile çıkış yapmak her ne kadar kalbimi yaralasa da; bir konuya dikkat çekmek istedim. Farklı görüşlere, düşüncelere saygı duymak zorundayız. Ne kadar tahammülsüz olduğumuzu, başkalarıyla kafa yorduğumuzu, kendimizi mükemmel sanıp; kendi gelişimimize engel olduğumuzu görmemizin gerekliliğini, kendimden biliyordum. Tüm insanlığa bunu fark ettirmek istedim. Aynı zamanda sosyolojik bir deney gibiydi benim için. Tahmin ettiğim sonuç çıktı. Henüz romanı okumadan, sırf çıkış cümlesini kabul edememeleri nedeniyle, birçok olumsuz tepki aldım. Beni tanımadan, tanrı tanımaz olduğum zannına kapılanlar oldu. Olsun, çok değil, kısa zaman önce bende benzer davranışları sergilerdim. O nedenle, bunu göze almıştım. 

Oysaki; gerçek manada hakikat içerisinde sırlar barındırıyor ve başka bir yerden baktığımızda; bambaşka gerçeklerle karşılaşıyoruz. O nedenle her şeye saygı duymalı, dikkatle bakmalı ve inandıklarımızı, inandığımız kitabı, inandığımız yaşamı iyi okumalıyız. Akıl ve kalp el ele verdiğinde, Rabbin izniyle isteyen her insan iyiye, güzele erişecek. 

Sonuç olarak; Kader diye bir şey vardır ve her insanın kaderi kendi çabasına bağlı kılınmıştır.

Aldığınız onca eğitimden sonra işinizi sonlandırdınız, peki yeniden meslek hayatınıza dönmeyi düşünüyor musunuz?

Aldığım tüm eğitimlerin hakkını, gönüllülük esasına dayalı yaptığım iş ve projelerle vermeye gayret ediyorum, inşallah da bu şekilde devam edeceğim. Özellikle kadın, insan, aile, çocuk hakları ve sorunlarına çözüm bulma yolunda planlarım var. Tabi önce mihenk taşı…

Gelecekte kaleminizden bizi neler bekliyor?

İyiye ve güzele ulaşmaya dair ne varsa, her şey diyebiliriz… 

Kötülük boş durmuyorsa, iyilikte durmamalı. Tüm yaralarımıza işaret edecek, iyileşmenin basit formüllerini verecek yaşam kurguları, hayat hikâyeleri… Yazıyorum, yazacağım inşallah.

Gücümün, ömrümün, imkânlarımın ve aklımın yettiği müddetçe bu yolda devam edeceğim.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 10 Aralık 2022
İmsak 06:39
Güneş 08:11
Öğle 13:02
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 16 28
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Ö.K Yeni Malatya 16 12
17. Altınordu 15 12
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4