Sultanbeyli'de kaçak yapıya izin yok

Sultanbeyli'de kaçak yapıya izin yok
Sultanbeyli’de kaçak yapıyla mücadele konusunda radikal adımlar atılmaya devam ediliyor. Bu konuda yapılan çalışmalar basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Basın toplantısına Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Emniyet Müdürü Eyüp Sabri Öksüz, Belediye Başkan Yardımcıları, Başkan Danışmanları, ilgili birimlerin müdürleri ve ilçede görev yapan yerel basın temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Keskin, bugüne kadar kaçak yapıyla mücadele noktasında atılan adımları basın mensuplarıyla paylaştı. Sultanbeyli’nin sağlıklı büyümesi adına ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade eden Başkan Keskin, sözlerine şöyle devam etti: “Göreve geldiğimiz günden bu yana ilçemizin sağlıklı büyümesi adına elimizden gelen tüm adımları attık. Kaçak yapıyla mücadele, halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamak kadar ilçemizin bu sağlıklı gelişimini sürdürmesi adına çok önem verdiğimiz bir konu”.

Sağlıksız Yapılaşmaya İzin Yok

Yaşanabilir bir çevre ve şehircilik açısından şimdiye kadar yaptıkları çalışmalarla vatandaşların takdirini topladıklarını ifade eden Başkan Keskin, “Elbette yine de eski alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyen bazı kesimler olabilir. Bunlar için de gerekli önlemleri almış durumdayız. Bildiğiniz üzere daha önce yapı malzemesi satan firmalara ruhsatı olmayan hiç kimseye malzeme verilmemesi konusunda tebligat gönderdik ve yasal görevlerimizi hatırlattık” şeklinde konuştu. Başkan Keskin daha sonra sözlerine şöyle devam etti: Kaçak yapıya bugüne kadar göz yummadığımız gibi bundan sonra da göz yummayacağız. Çünkü Sultanbeyli’nin sağlıksız yapılaşması demek bu ilçenin geleceğine ambargo koyulması demektir. Biz yetkililer olarak buna izin vermeyeceğiz”.

Hisseli parseller konusunda sona yaklaşıldığını ifade eden Başkan Keskin, “Elbette ilçemizde yeni inşaatlar olacak. 2b sürecini bildiğiniz üzere tamamladık. Şimdi bu alanlarda imarlı, ruhsatlı yapılar yükselecek. Yine hisseli parseller konusunda sona yaklaştığımızı sürekli olarak vurguluyoruz. Süreci de her adımda sizlerle paylaşıyoruz. Vatandaşlarımızdan bu konuda sabırlı olmalarını rica ediyoruz. Bu sorun da çözülünce kendi arsalarında yasalara ve mevzuata uygun, depreme dayanıklı ve sağlıklı şekilde kendi yapılarını yapabilecekler” dedi.

Şimdiye kadar yaptıkları çalışmalarla ilçenin çehresini değiştirmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Keskin, “Önemli bir fark yarattığımızı düşünüyoruz. İlçe halkımız da şimdiye kadar olduğu gibi, kaçak yapıyla mücadele konusunda bizlere destek olursa Sultanbeylimizin geleceği daha da parlak olacak” dedi.

“Belediye Başkanımızı Kutluyorum”

Başkan Keskin’in ardından konuşan Kaymakam İbrahim Özefe, “Şehirler bizim. Hepimiz çok nezih, çok daha güzel ortamlarda yaşamak istiyoruz. Bundan dolayı hepimizin titizlikle üzerinde durması gereken konular var. Belediyemizin kararlı tutumu, vatandaşlarımızın olumlu katkılarıyla bu süreç başarılı şekilde devam ettirilecek” dedi. Geçmişte seçim döneminde yanlış bir anlayışının var olduğunu, insanların bu dönemde kaçak yapılar yapmak için çabalar sarf ettiğini ifade eden Özefe, “Sultanbeyli’de bu anlayışın kırıldığını görüyorum. Bunun kırılmış olması ilçemiz açısından çok önemli bir durum. Belediye Başkanımızı ve ekibini bu konudaki kararlılıkları ve başarıları için tebrik ediyorum. Çünkü yönetim olarak genel anlayışın dışında bir yaklaşım sergiliyorlar. Her şeyden önce şehrin geleceğini düşünüyor” dedi. Kaymakamlık olarak kaçak yapıyla mücadele noktasında gerekli tüm desteğin kendileri tarafından verileceğini ifade eden Özefe, “Her imkanımızla belediyemizin yanında yer alacağız. Vatandaşlarımızın da bu konuda destek vermesi gerekiyor” dedi. Konuşmaların ardından Başkan Keskin, basın mensuplarının sorularını ayrıntılı şekilde cevapladı.

Ekiplerin Sayıları Artırıldı

İlçe Kaymakamlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Sultanbeyli Belediyesi, kaçak yapı konusunda bugüne kadar çok ciddi adımlar attı. Yetkililer şimdi bu adımları daha da güçlendiriyor. İlçedeki ve çevre ilçelerdeki inşaat malzemesi üreten ve ticaretini yapan firmalara ruhsatsız olarak yapı yapacak kişilere malzeme satılmaması konusunda tebligatlar aylar öncesinden gönderildi ve yapı ruhsatı olmayan hiçbir kimseye malzeme satışı yapılamaması konusunda firmalara uyarıda bulunuldu. Kaçak yapıyla mücadele amacıyla var olan ekiplerin sayıları artırıldı. Ayrıca ilçe halkı ilanlar ve tanıtım çalışmalarıyla bilinçlendirildi ve kaçak yapının Sultanbeyli’ye ve ilçe halkına kaybettirecekleri anlatıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.