On Binler Gönül Sofraları'nda Buluşuyor

On Binler Gönül Sofraları'nda Buluşuyor
Gaziosmanpaşa Belediyesi, 11 ayın sultanı Ramazan ayı nedeniyle çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor.

İlk kez Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından başlatılan ve daha sonra tüm Türkiye’de yaygınlaşan sokak iftarları ilçedeki tüm mahallelerde düzenlenirken, iftar öncesi programlarda da tasavvuf müziği dinletisi ve semazen gösterisi yer alacak.

 

16 mahallede sokak iftarları

 

Binlerce Gaziosmanpaşalıyı bir araya getirerek, ilçede kardeşlik ve büyük bir gönül huzuru yaşanmasına vesile olan ‘Gönül Sofraları’nın ilki, Merkez Mahallesi, Belediye Bahçesi’nde gerçekleştirilecek. ‘Gönül Sofraları’ daha  sonra sırasıyla, Barbaros Hayrettin Paşa, Kazım Karabekir, Karlıtepe, Şemsipaşa, Karadeniz, Bağlarbaşı, Fevzi Çakmak, Yıldıztabya, Karayolları, Sarıgöl, Pazariçi, Yeni Mahalle, Mevlana, Yenidoğan ve Hürriyet Mahalleleriyle devam edecek. Gönül Sofraları 16 mahallenin dışında Avrupa Konutları’nda da kurulurken, ilçedeki yetim ve öksüzler için de bir iftar düzenlenecek. Her yemeğe yaklaşık 3 bin kişinin katılması beklenen iftarlar öncesinde tasavvuf müziği dinletisi ve semazen gösterisi de yer alacak.

 

Cami ve türbe gezileri

 

Ramazan ayı süresince hafta içi her gün, iftar sonrasında teravih namazı için cami ve türbe gezileri düzenleniyor. Gezilere katılmak isteyen Gaziosmanpaşalılar, Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin resmi internet sitesi www.gaziosmanpasa.bel.tr üzerinden online kayıt yaptırabilecekler. Ayrıca, Gönül Sofraları’nın kurulduğu mahallelerde de iftar sonrası Süleymaniye Camii’ne teravih namazı için araçlar kaldırılacak.

 

Gönül sohbetleri

 

Gaziosmanpaşa Belediyesi, merkezi camilerde ‘Gönül Sohbetleri’ adını verdiği, teravih öncesi sohbet programları da düzenleyecek. Sohbetler, Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay ve eski diyanet işleri başkan yardımcısı Necmettin Nursaçan tarafından gerçekleştirilecek. Teravih namazları sonrasında merkezi camilerde şerbet  dağıtımı da yapılacak.