Şu dünyada üç tür yaşar; insanlar, hayvanlar ve  bir de-  af buyrun - hayvanoğlu hayvanlar...

İnsan dediğimiz türün içine  adam girer. Kadın girer ,erkek girer;  fark etmez. Onlara   adam gibi adam derler. Mert, cesur ,mütevazı ve çalışkandırlar. Dürüsttürler. Kötülük bilmeyip kul hakkı yemezler.İyilikte yarışırlar. Gönülleri Karun gibi zengindir. Cömerttirler. Avuç açanı boş döndürmezler… Ancak onlar balık vermeyi değil balık tutmayı öğretmeyi tercih ederler.  Bunların yeryüzünde,kibirle yürüdükleri görülmemiştir.  Kendilerini izleyenlere adamlık hususunda  iyi  örnek olurlar, ilham verirler.

Normal  zamanlarda kendi hallerinde işlerinden evlerine evlerinden işlerine giderler. Ailelerine , örf ve adetlerine düşkündürler. Büyüklerini sayar,küçüklerini severler.Allah’tan başkasına  kulluk etmezler. Gökte uçana, yerde kaçana merhamet ederler.Onlar yaratılanı  severler ,   Yaratan'dan ötürü . 

Bilirler ki bunlar; Yaratan  murat etmezse yaprak kıpırdamaz. Yağmur yağmaz,kırlar yeşermez. Deryada gemiler yüzmez.  

Bilirler ki, her şey irisinden ufağına, her şey yetmiş iki bin alemin yaratıcısı Allah u Teala’ nın “ol”  emri mucibince halk olunmuştur. Onlar desinlere göre  değil iç seslerine  göre yaşarlar.  Allah bunların sayısını artırsın.

Bunların insanlığını, adamlığını dil tariften acizdir. 

Gelelim hayvanlara... Hayvanlar da  hayatın asli unsurlarıdır. Allah’ın ol emri ilahisi gereği keçi ,koyun, inek ,öküz , tavuk , horoz,  yılan, aslan, kaplan, balık, kartal, arı, kelebek, böcek,pire  olmuşlardır.  

 Yedikleri içtikleri bellidir. Bunların biriktirme huyları yoktur. Miras bırakmazlar. Mirasçı olmazlar. İyilik bilirler. İnsanlara  canla başla  hizmet ederler.Etleri, sütleri, yumurtaları, kıl tüyleriyle işe yararlar.  Ağaç olup gölge yaparlar. Meyva verirler . Kereste olup evlerde kullanılırlar.

Bunların verdikleri faydaları dil tariften  acizdir.  

İnsanlardan bahsettik, hayvanları  söyledik, gelelim  hayvanoğlu hayvan türüne …

Bunların  yaptıkları kötülükleri sebebiyle  hayvandan bile aşağı olduğu  Kitap’ta yazılıdır. Bunlar merhametsiz ,vicdansız ve zalimdirler. Vatan ,millet,namus  bilmezler. Teröristlerle,düşmanla  işbirliği yaparlar. Hayvanlara ve insanlara eziyet ederler. Savaş çıkarıp fakir fukaranın malını yağmalarlar.  Şerefleri ve haysiyetleri yoktur.

Düştükleri çukurdan elini uzatıp çıkardığında bakarsın ,herif kolunu götürmüş. İyilik bilmezler. Allah’tan korkup kuldan utanmazlar, Emin bilip emanet verirsin, bakarsın emaneti  buhar  etmiş… 

Bunların paradan başka bir değer bilmezler. Zır cahildirler. Para için şeytanla bile işbirliği yaparlar.  Söz verirler,sözlerini tutmazlar. Borç verirsin üzerine yatarlar. Seni borçlu çıkarırlar. Çamurdurlar. Günah olmasın; haşa huzurdan bunların bir bok böceği kadar  bir değeri  yoktur.

Bunların kötülüklerini dil tariften acizdir

 Allah  insanları  bu gibi hayvanoğlu hayvanların  şerrinden  muhafaza buyursun

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.