Ahlaki üniversalizm AHLAK EVRENSELDİR temasını işlemiştir. 

Konfüçyüs "Sana yapılmasını istemediğini sende başkasına yapma "diyor. 

Hazreti Peygamber "BİZ AHLAKI TAMAMLAMAGA GELDİK" buyuruyor. 

Bilinen bir gerçektir ki ahlaki çöküşün içindeki kişi Hizmetinde çalıştığı insanı hançerleyecek kadar aşağılaşabilen bir bedbahttır. 

"Ahlak uygarlık, tarihinde yeni bir olgu değildir. Ancak son zamanlarda yolsuzlukların boyuta ve miktarı üzerindeki artış çok  boyutlu mücadele getirmekte ve bunlar içinde de ahlakı değerler tüm toplumun üzerinde odaklaştığı ilkelerin başında gelmektedir." 

Şimdi dürüstlük, saydamlık hesap verebilmek ve kamu yararım gözetmek devletin asıl görevi olmuştur. Bu görevin hassasiyetle yapılması halkın huzurunu sağlayacağı gibi devletin saygınlığını ve ömürlülüğünü gerçekleştirecektir. 

Ahlakın getirdiği en önemli ölçü İNSAN OLMA ÖLÇÜSÜDÜR. 

Kendi kendinin efendisi olmak ahlaklı olmakla olasıdır. Ahlakı dışlayarak yaşamak uşak tabiatlıların işi olabilir. 

Kendisini değerler dünyasının içinde inşa eden insanların oluşturduğu toplumlar özgür ve bağımsız olarak yaşamlarını sürdürürler. 

Birleşmiş Milletler 9 Aralık tarihini yolsuzluk günü ilan etmiştir.

Bununla ilgili kuruluşların yaptıkları araştırmalarda Türkiye maalesef kötü birkaç ülkeden biri olarak ilan edilmiştir. Bu araştırmaya göre vergi daireleri yolsuzlukların en çok olduğu yer olarak liste başı olmuştur. İkinci sırada siyasi partiler vardır. 

Eski devleti soyanları kayalardan aşağı atarmış bizim böyle bir şeyi değil istememiz düşünmemiz bile mümkün değildir. Ancak bu insanların meclise bile girmesine engel olunmamıştır. 

Devleti idare edenler oy kaygısıyla her çeşit yalanı rahat söylerse, bu bir seçim havasıdır halkın gönlünü almak için olmayacak vaatler sıralanırsa sokaktaki adam kendini mutlak surette ahlaksal kurallarla bağlı görmez. En küçüğünden itibaren ahlak dışı konuşmalar ve tavırlar toplumun bütününde cirit atar.

Koçi bey “Yüksek makamların şunun, bunun aracılığı ile verilmesi doğru değildir en bilgisi kim ise ona vermek gerekir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.