Yıldız:Kuzey Irak petrolünü satmadık

Yıldız:Kuzey Irak petrolünü satmadık
Kuzey Irak petrolünün satıldığı haberleri yalanlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, 'Bir satış gerçekleşecek olursa Bağdat'ın bundan bilgisinin olur ve dekontlar kendilerine ulaştırılır' dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, basında, Ceyhan"daki Kuzey Irak petrolünden 90 milyon dolarlık satışın gerçekleştiği yönünde haberler yer aldığını belirterek, "Böyle bir şey şu anda söz konusu değil" dedi. 

Bakan Yıldız, Petrol Platformu Derneği Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde, basın mensuplarının gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. 

Kuzey Irak petrolünün uluslararası pazarlara açılması konusundaki sorular üzerine Yıldız,  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile son olarak cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları toplantıda bir araya geldiklerini söyledi. 

Bağdat ile Erbil arasında kurulan komitenin çalışmalarının devam ettiğinin belirtildiğini anlatan Yıldız, bu süreçte Ceyhan"da yaklaşık 430 bin varil Irak petrolü biriktiğini dile getirdi. Bu kaynağın uluslararası piyasalara açılıp açılmayacağının konuşulduğunu ifade eden Yıldız, şöyle devam etti: 

 "Satış gerçekleşecek olursa Bağdat"ın bilgisi olur"

"Zaman zaman 90 milyon dolarlık satışın gerçekleştiğini basından öğreniyorum. Böyle bir şey şu anda söz konusu değil. Her zaman söylüyoruz. Bir satış gerçekleşecek olursa Bağdat"ın bundan bilgisinin olacağını ve dekontlarının kendilerine ulaştırılacağını, bu petrolün Türkiye"nin değil, Irak"ın petrolü olduğunu her zaman söylüyoruz. Bizim temennimiz, Erbil ve Bağdat, iki kardeş kendi aralarında anlaşsınlar ve buradan elde edilecek gelirin öncelikle Türk bankalarında olmak kaydıyla bloke edildikten sonra kendi hesaplarına aktarılsın" 

Yıldız, öncelikle bu konudaki komite çalışmalarının nihayetlenmesini ve uluslararası piyasalara daha fazla Irak petrolü akmasını istediklerini söyledi. 

İranla doğalgaz pazarlığı başlıyor

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.