Yayın Yasağı RTÜKün Kararı Değil

Yayın Yasağı RTÜKün Kararı Değil
RTÜK, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğuna yapılan baskınla ilgili yayın yasağı kararının Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesine ait olduğunu bildirdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu"ndan (RTÜK) yapılan yazılı açıklamada, basın ve yayın organlarında yer alan haber ve yorumlarda, Musul Başkonsolosluğundaki Türk vatandaşlarının IŞİD tarafından alıkonulmalarıyla ilgili yayınların durdurulmasına dair Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi kararının, RTÜK"le ilişkilendirilmesi nedeniyle bazı hususların açıklanmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi. 

 

RTÜK"ün, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun çerçevesinde faaliyet gösterdiğinin anımsatıldığı açıklamada, Üst Kurulun görev ve yetkilerinin 6112 Sayılı Kanunun 37. Maddesinde belirlendiği hatırlatıldı.

 

Medya hizmet sağlayıcıların yayınlarında uymaları gereken hususlar ile yayın ilkelerini ve kanun hükümlerini ihlal eden kuruluşlara uygulanacak müeyyidelerin de anılan kanunla düzenlendiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

"Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, kanun hükümleri çerçevesinde yayınları denetler, yayın ihlalinde bulunan kuruluşlara yine kanunla belirlenmiş müeyyideleri uygular. Bu müeyyideler arasında yayın durdurma ve yayın yasaklama bulunmamaktadır. Yayın yasağı kararı vermek, münhasıran yargı kuruluşlarının yetkisindedir. Üst Kurul, yargı kuruluşlarından gelen yayın yasağı kararlarını sadece medya hizmet sağlayıcılara duyurmakla yükümlüdür. Keza, Musul Başkonsolosluğundaki Türk vatandaşlarının IŞİD terör örgütü tarafından alıkonulmalarıyla ilgili yayın yasağı konulması da bazı basın ve yayın kuruluşlarının iddialarının aksine, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun kararı değildir. Söz konusu yayın yasağına, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesince karar verilmiştir. Bu karar, Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından medya hizmet sağlayıcılara duyurulmak üzere Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna gönderilmiş ve 17 Haziran 2014 tarihinde yayınlanan basın bildirisiyle gereği yerine getirilmiştir. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinin 16 Haziran 2014 tarihli ve 2014/566 Değişik İş No"lu yayın durdurma kararına, halen RTÜK web sitesinde yayımlanmakta olan basın bildirisinden verilen bağlantıyla erişim sağlanmaktadır. Basın bildirisi metninde söz konusu kararın Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesine ait olduğu açıkça belirtilmesine rağmen, basın ve yayın organlarında yer alan haber ve yorumlarda yayın yasağı kararının RTÜK"le ilişkilendirilmesi gerçeği yansıtmamaktadır. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından bu konuda alınmış bir karar bulunmamaktadır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.