TÜRKİYEYİ KURAK BİR YIL BEKLİYOR

TÜRKİYEYİ KURAK BİR YIL BEKLİYOR
Türkiye'de 2014 yılında yağışlarda yüzde 25 ile 50 oranında azalma meydana gelmesinin beklendiği bildirildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin her yıl biraz daha fazla kendini hissettirdiğini söyledi.

Küresel ısınmanın çok ciddi boyutlara ulaştığını belirten Kadıoğlu "Sıcaklıkla birlikte yağış artsa sorun yok. Ancak yağmur artışı sadece Karadeniz"de olacak. Ege, Akdeniz ve İç Anadolu kavrulacak" ifadelerini kullandı.

Kadıoğlu, Türkiye"nin büyük bölümünde 2014"te kuraklık beklediklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Kar tabii ki yağacak ama bu yağış yeterince olmayacak. Aralık ayında İstanbul ve Ankara"ya yağan yağmurlar, su oranları iyice düşen barajları belirli bir süre doldurmak için iyi ama özellikle Anadolu"ya kar lazım. 1 Ekim tarihinden beri hava kurak gidiyor. 2014"te yağışlarda yüzde 25 ile 50 oranında bir azalma meydana gelecek ve bu da Türkiye"de kuraklık yaşanacağı anlamına geliyor. Oysa eylül, ekim, kasım, aralık normalde en çok yağış olan zamanlardır. Ama bu ayların üçte biri kurak geçti, bu da endişelenmek için yeterli."

"Kışlar ılık ve yağışlı olmazsa başımız dertte"

Bu yıl kışın sıcaklıkların Karadeniz kıyıları ve Marmara"nın bir kısmı hariç mevsim normallerinin üzerinde diğer bölgelerde ise 1-2 derece üzerinde olacağını vurgulayan Kadıoğlu, insanların bunu günlük yaşantı içinde fark etmeyebileceğini söyledi.

Kadıoğlu, esas problemi yağışların oluşturduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Akdeniz ikliminde yaşadığımız için bizim topraklarımız kışın yağış alıyor. Kışlar ılık ve yağışlı olmazsa başımız dertte demektir. Trakya, Marmara"nın Batı Karadeniz"e yakın kısımları, Batı Karadeniz"den başlayarak Doğu Karadeniz"e kadar ve İç Anadolu"nun çok az bir bölümünde yağış olacak. Hatta mevsim normallerinin biraz üzerinde gerçekleşecek. Ama diğer tüm bölgeler Marmara, Akdeniz Antalya"dan Ege"ye kadar olan kuşak ve Konya"dan Mersin"e kadarki kuşakta ayrıca Doğu Anadolu"da kuraklık bekleniyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.