Türkiye İlerleme Raporu Kabul Edildi

Türkiye İlerleme Raporu Kabul Edildi
Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, 2013 yılı Türkiye İlerleme Raporunu 153'e karşı 475 oyla kabul etti.

Fransa"nın Strazburg kentinde devam eden Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu"nda dün tartışılan 2013 Türkiye İlerleme Raporu, bugün yapılan oylamada 153"e karşı 475 oyla kabul edildi.

 AP Türkiye Raportörü Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan rapora verilen 24 yazılı değişiklik önergesinden, 8 önerge kabul edildi. Bir önerge arasında bulunan “Türkiye Başbakanının internet yasası ile Facebook ve Youtube"un yasaklanabileceği yönündeki açıklamalarına yönelik endişeleri" dile getiren 14 sayılı değişiklik önergesi kabul edildi. Kabul edilen önergeler arasında Türk yetkililerin "Kızlı-erkekli evler" ve "alkol satışı" üzerine yaptığı açıklamaların hayat tarzı konusunda toplumda kültürel ayrışmaya sebep olmasından endişe edildiğini" belirten önerge de yer aldı. Genel Kurula sunulan "Erdoğan ve Gülen arasındaki ayrışmanın Türkiye"de devleti istikrarsızlaştırdığını ve Gülen"e yönelik tarafsız bir soruşturmanın açılması gerektiğine" yönelik 10 sayılı önerge ise reddedildi.

Verilen tek sözlü önergede ise "Trabzon ve İznik"teki kiliselerin, Müslümanlara ibadete açılması yönündeki yargı kararının yeniden gözden geçirilmesi" teklifi kabul edildi. 14 sayfalık rapor, 41 paragraftan oluşuyor. Raporda genel olarak Türkiye"nin sağlam kaidelere bağlı demokratik bir yönetim için üzerine düşen yükümlülüklere bağlı kalması, Kopenhag kriterlerine uyum sağlaması, komşularıyla iyi ilişkiler geliştirmesi ve AB ile işbirliğini geliştirmesi yönünde tavsiyeler bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.