Türk F-16ları Suriye Uçağını Vurdu

Türk F-16ları Suriye Uçağını Vurdu
Genelkurmay, Türk hava sahasını ihlal eden Suriye'ye ait bir savaş uçağının düşürüldüğü bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı Suriye sınırında vurulan uçakla ilgili açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, Suriye"ye ait iki adet MIG-23 uçağının, Suriye hava sahasında kuzeye doğru uçuşunun,  saat 13.01"den itibaren Diyarbakır’daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından 80 deniz mili mesafeden izlenmeye başlandığı bildirildi.

Suriye uçaklarının Türk hududuna on deniz mili mesafeden itibaren Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin dört kez ikaz edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yapılan ikazlar üzerine, Suriye uçaklarından birisi hava sahamıza girmeden bölgeden uzaklaşmış ancak ikinci Suriye uçağı, uyarılara rağmen saat 13.13 sularında Hatay/Yayladağı’na bağlı Çamlı Tepe Hudut Karakolu bölgesinde Türk hava sahasına girerek yaklaşık bir kilometre kadar hava sahamızı ihlal etmiş, daha sonra batıya doğru yönelerek 1,5 kilometre kadar hava sahamızda uçmaya devam etmiştir.

Bu esnada bölgede hava devriye görevinde (havada hazır) bulunan iki adet F-16 uçağımızdan birisi, angajman kuralları gereğince saat 13.14’de Suriye uçağına füze atmış ve isabet alan Suriye uçağı hududun 1200 metre güneyinde ve Suriye topraklarında yer alan Kesep bölgesine düşmüştür. Uçağın Kesep bölgesine düşüşü, bölgede bulunan hudut birliklerimiz tarafından gözlemlenmiştir."

 

Dışişleri açıklaması

 

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, " Suriye rejiminin Türkiye"ye yönelik açık ve kabul edilemez saldırıları sonrasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 26 Haziran 2012"de yapılan açıklama ile Suriye’ye yönelik angajman kurallarında yapılan değişikliklerin duyurulduğu ve Suriye rejimine gerekli uyarıların yapıldığı" hatırlatıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Suriye rejimi, 9 Haziran 1971 tarihinde imzalanan Türkiye-Suriye Hudut Komisyonu Toplantıları Protokolü"ne bağlı kalacağını bildirmiş bulunmasına rağmen bunun hilafına hareket etmiştir. Bu çerçevede, rejim hava araçları çeşitli zamanlarda, söz konusu protokolün taraflarca, karşı taraf hava sınırının kendi uçaklarınca ihlalini önleyecek her türlü tedbirin alınacağı, uçaklarının hudut hattına 5 kilometreden fazla yaklaşmasının önleneceği yönündeki 15. maddesi hükmü hilafına  aykırı hareket etmişlerdir." 

Suriye rejiminin her defasında İstanbul"daki Başkonsolosluğu vasıtasıyla notayla uyarıldığı ve ihlallerin devamı halinde gerekli tedbirlerin alınmasında tereddüt edilmeyeceğinin bildirildiği ifade edilen açıklamada, daha önce Türkiye"nin bu konudaki kararlılığını sınayan bir helikopterin 16 Eylül 2013"te hava sahasını ihlal etmesi üzerine gereken karşılığın verildiği kaydedilerek "Son olarak bugün Suriye rejimine ait iki savaş uçağının sınırımıza yaklaşması üzerine, askeri makamlarımızca gereken ikazlar yapılmış, bu uçaklardan biri ikazımız üzerine geri dönmüşken diğeri uyarılarımızı dikkate almayarak hava sahamızı ihlal etmiştir. Bunun  üzerine, hava kuvvetlerimiz tarafından uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız ve titizlikle uygulanacağı ilan edilmiş olan angajman kurallarımız çerçevesinde söz konusu uçağa müdahalede bulunulmuştur" ifadesine yer verildi.

Suriye rejimi tarafından yapılan açıklamaların tamamen ‎mesnetsiz olduğu bildirilen açıklamada, "Konuyla ilgili BM Genel Sekreterine, BM Güvenlik Konseyine, NATO Genel Sekreterine ve NATO ‎Konseyine gerekli bilgilendirme yapılmaktadır" denildi.

Suriye rejiminin Türkiye"nin ulusal güvenliğine yönelik tehdit ve saldırılarına karşı genel olarak uluslararası hukuk ve özel olarak BM Yasası"nın 51. maddesinde kayıtlı meşru müdafaa hakkı çerçevesinde gerekli tüm önlemlerin uygulanmasının  bundan böyle de kararlılıkla sürdürüleceği aktarılan açıklamada, şunlar belirtildi:

"Ulusal güvenliğimizin korunması amacıyla kendilerine verilmiş olan her türlü görevi yüksek başarıyla icra etmeye muktedir olduğunu bugün bir kere daha kanıtlamış olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin kararlılığının bundan böyle sınanmamasını temenni ve tavsiye ediyoruz."

 

Çiçek: Gereken yapıldı

 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) sınırı ihlal eden Suriye uçağını düşürmesine ilişkin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel"i telefonla arayarak bilgi aldı.

Konuyla ilgili AA muhabirinin sorusuna yanıtlayan Cemil Çiçek, Türkiye"nin egemen bir devlet olduğunu vurguladı. Türkiye"nin kendi egemenlik hakkını kullanırken, bugüne kadar hep uluslararası hukuka riayet ettiğini ve bütün faaliyetlerini uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleştirdiğini belirten Çiçek, " Türkiye, bölgedeki gerginliğin tırmanmaması için bugüne kadar azami sabrı ve soğukkanlılığı göstermiş, angajman kurallarını da çok önceden ilan etmiştir. Dolayısıyla Türkiye"nin egemenlik haklarının ihlali söz konusu olduğunda uluslararası hukuk kendisine ne hak tanıyorsa bunun gereğini yapma gayreti ve çabası içerisinde olmuştur. Olayın değerlendirmesinin böyle olması gerekmektedir" diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Gül tebrik etti

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TSK sınırı ihlal eden Suriye uçağını düşürmesine ilişkin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel"i arayarak tebrik etti. Gül, Türkiye"nin sınırlarını koruma konusundaki azim ve kararlılığının gösterildiğini vurguladı.  

Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Nükleer Güvenlik Zirvesi için Amsterdam"da bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel"i telefonla aradı. Sınır ihlali yapan Suriye uçağının TSK tarafından düşürülmesi konusunda Orgeneral Özel"i ve şahsında Hava Kuvvetleri ile pilotları tebrik eden Gül, Türkiye"nin sınırlarını koruma konusundaki azim ve kararlılığının gösterildiğini kaydetti. 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel de görüşmede "Görevimizi yaptık" ifadesini kullandı.

 

Başbakan Erdoğan: Hava Kuvvetlerimizi tebrik ediyorum

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli"de düzenlenen mitingde, Suriye sınırında düşen uçakla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Bugün 12.15 civarında yine bir haşhaşi, kalktılar bunlar, Suriye uçağı bizim sınırlarımızı, hava sahamızı ihlal ettiler. F-16"larımız kalktı ve bu uçağı vurdu. Niye? Eğer sen benim hava sahamı ihlal edecek olursan bundan sonra bizim tokadımız ağır olacak. Onun için ben, başta Genelkurmay Başkanım olmak üzere, Silahlı Kuvvetlerimizi, o şerefli pilotlarımızı huzurlarınızda tebrik ediyorum. Hava Kuvvetlerimizi tebrik ediyorum. Mesele bu."

 

Arınç: Bizim askerimiz bunları affetmez

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türk hava sahasını ihlal eden, Suriye"ye ait bir savaş uçağının düşürülmesine ilişkin, "Türk Hava Kuvvetleri uçaklarımız, bir Suriye uçağını düşürdü. Uçaklarımızı, pilotlarımızı, kahraman askerlerimizi kutluyorum. Suriye"de yaşanan olaylar sebebiyle Türkiye hava sahasını ihlal eden bu uçaklar, önce ikaz ediliyor, birkaç defa "Kendi bölgene git" deniliyor. Neredeyse 10 kilometre kadar içeri girmişler. Bizimkiler de son uyarıyı yaptıktan sonra bir tanesi işin bozulduğunu anlayınca Suriye tarafına kaçıyor, öbürü Türkiye tarafında kalınca uçaklarımız da onu düşürüyor. Genelkurmay"ın açıklaması şimdi geldi. Suriye tarafında Kesep bölgesine düşmüş. Bizim askerimiz bunları affetmez. Ne yaparlarsa misliyle karşılığını bulacaklardır" dedi.

 

Milli Savunma Bakanı Yılmaz: "Türkiye, vatan topraklarını korumaya muktedirdir"

 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk hava sahasını ihlal eden, Suriye"ye ait bir savaş uçağının düşürülmesine ilişkin, "Türkiye"nin kararlılığının hiç kimse tarafından test edilmemesi gerekir. Türkiye, vatan topraklarını ve vatan sahasını korumaya muktedirdir. Bugünkü olay da bunu göstermiştir" dedi.

 

"Pilot kurtuldu" iddiası

 

TSK tarafından düşürülen uçağın pilotunun paraşütle atlayarak kurtulduğu iddia edildi.

Suriye resmi ajansı SANA"nın haberine göre, Suriye Dışişleri Bakanlığından bir kaynak, Türk Silahlı Kuvvetleri"nin, "Suriye toprakları üzerinde "teröristleri" takip eden Suriye"ye ait bir savaş uçağını düşürdüğünü" ifade etti. Söz konusu kaynak, pilotun paraşütle atlayarak, kurtulmayı başardığını öne sürdü.

Türkiye -Suriye sınırında iki Suriye savaş uçağının sınıra yaklaşması üzerine Türk hava unsurları tarafıdan ikazda bulunulduğu, uçaklardan birinin geri döndüğü ancak diğerinin sınırı ihlal etmesi üzerine, Türk Silah Kuvvetleri"ne ait F-16 uçakları tarafından düşürüldüğü bildirilmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.