Türk Denizciler 148 Yıl Sonra Güney Afrikada

Türk Denizciler 148 Yıl Sonra Güney Afrikada
Türk Deniz Kuvvetleri, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu-2014'te görevli bir korvet ile bir fırkateyn Güney Afrika'nın Cape Town limanına geldi.

Türk Deniz Kuvvetleri, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu-2014"te görevli bir korvet ile bir fırkateyn Güney Afrika"nın Cape Town limanına geldi.

 

Gölcük Donanma Komutanlığından 17 Mart"ta ayrılan 2 fırkateyn, 1 korvet ve 1 lojistik gemisi, Afrika Kıtası"na yönelik Barbaros Türk Deniz Görev Grubu"nun "Ufuk Ötesi" temasıyla icra ettiği seyrine devam ediyor.

 

Grupta yer alan TCG HEYBELİADA (F-511) korveti ile TCG ORUÇREİS (F-245) fırkateyni Güney Afrika sahillerine ulaştı. TCG HEYBELİADA"nın ardından TCG ORUÇREİS gemisi sabah saatlerinde Cape Town limanına demirledi.

 

TCG GEDİZ (F-495)  fırkateyni ile TCG YARBAY KUDRET GÜNGÖR (A-595)  lojistik gemisinin yarın Cape Town limanına ulaşması bekleniyor.

 

Dünya denizlerinde sancak göstererek Türk dış politikasını desteklemek, Afrika ülkeleri ile tesis edilen ilişkilerin geliştirilmesine ve yeni ilişkilerin tesis edilmesine katkı sağlamak amacıyla görev icra eden Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, Akdeniz"de NATO"nun Etkin Çaba Harekatı"nı destekledi.

 

Uluslararası platformlarda söz sahibi olarak deniz harekatına yön veren ve bünyesinde 4 gemi barındıran görev grubu, deniz haydutluğu ile de mücadele ediyor. Bugüne kadar 15 ülkede çeşitli limanları ziyaret eden Türk Deniz Kuvvetleri personeli, Dışişleri Bakanlığı genel koordinesinde, liman ziyaretleri ile eş zamanlı olarak Sağlık Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile işbirliği içinde farklı faaliyetlere de imza attı.

 

Bu kapsamda, Savunma Sanayii Müsteşarlığınca insani yardım, eğitim ve savunma sanayi tanıtım faaliyetleri icra edildiği, TİKA tarafından temin edilen temel gıda yardımların Büyükelçilikler vasıtasıyla dağıtımının yapıldığı, Sağlık Bakanlığı ekipleri tarafından önceden koordine edilmiş değişik limanlarda gemilerin sağlayacağı lojistik destek ile ziyaret edilecek ülkelerin sağlık personeline eğitim verildiği bildirildi.

 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı emrinde faaliyet gösteren Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Mobil Eğitim Timleri tarafından seçilen limanlarda ziyaret edilen ülkelerin Deniz Kuvvetleri unsurlarına da denizde güvenliğe yönelik eğitimler verildiği ifade edildi.

Görev grubundaki gemilerden TCG ORUÇREİS fırkateyni, TCG HEYBELİADA korveti ve TCG YARBAY KUDRET GÜNGÖR lojistik destek gemisinin Türk tersanelerinde inşa edildiği, TCG GEDİZ"in ise savaş yönetim sisteminin Türk mühendisleri tarafından dizayn ve inşa edildiği vurgulandı.

 

Gine Körfezi"nde 16-23 Nisan tarihleri arasında 22 ülkenin katılımıyla Nijerya ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Obangame Express Deniz Güvenliği Tatbikatı"na da iştirak edildi.

 

148 yıl sonra yeniden Güney Afrika

 

Seyir süresince yaklaşık 15 bin deniz mili (30 bin kilometre) yol katedecek olan gemiler, 148 yıl sonra Güney Afrika"ya ilk defa gelmenin de onurunu yaşıyor.

 

Osmanlı döneminde 1866’da BURSA ve İZMİR korvetleri Afrika Kıtası’nın batı sahilleri boyunca seyretmiş, olumsuz deniz ve hava şartları sebebiyle 2 ay süreyle Cape Town"da kalmış, ardından Ümit Burnu"nu geçerek Aralık 1866"da Basra Limanı"na ulaşmıştı.

 

Bu kapsamda, Türk Deniz Kuvvetleri tarihinde 1866"dan sonra ilk defa Ümit Burnu, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu tarafından geçilmiş olacak.   

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.