Süleyman Şah Türbesi İçin Her Türlü Tedbiri Alırız

Süleyman Şah Türbesi İçin Her Türlü Tedbiri Alırız
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Süleyman Şah Türbesi çevresindeki gelişmelere ilişkin Türkiye'nin hiçbir tereddüt göstermeden her türlü tedbiri alacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Van"da düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı"nın ardından mevkidaşlarıyla yaptığı ortak basın toplantısında, Süleyman Şah Türbesi çevresindeki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

Suriye"deki gelişmeleri kaygıyla takip ettiklerini belirten Davutoğlu, Suriye rejiminin ortaya çıkardığı güç ve otorite boşluğunun büyük bir güvenlik krizine dönüştüğüne dikkati çekerek, birtakım radikal grupların Suriye"nin kuzeyindeki bu boşluğu doldurma çabasına girip oradaki terör faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını ifade etti.

"Çarpıcı olan terör faaliyeti yürüten bu gruplarla rejim arasındaki işbirliğidir" diyen Davutoğlu, bu grupların rejimle hiçbir mücadele yürütmeden kuzeydeki halka yönelik baskıyı artırdığını ve Özgür Suriye Ordusu ile çatışmaya yöneldiğini anlattı. 

 

"IŞİD"in bir alan hakimiyeti kurma çabası söz konusu"

 

Alanda ciddi bir mücadelenin hala devam ettiğini, Özgür Suriye Ordusu"nun bir yandan rejimle bir yandan da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör grubuyla mücadele ettiğini belirten Davutoğlu, son dönemde bu mücadeleler esnasında Süleyman Şah Türbesi"nin etrafındaki alanlarda IŞİD"in bir alan hakimiyeti kurma çabasının söz konusu olduğunu ve durumu yakından takip ettiklerini söyledi. Davutoğlu, şunları kaydetti:

"O topraklar, Süleyman Şah Türbesi"nin bulunduğu topraklar uluslararası hukuk mucibince, 1921 anlaşmasınca Türk topraklarıdır ve sınır ötesindeki tek toprağımızdır. Dolayısıyla, güvenliği ve istikrarı konusunda Türkiye her türlü tedbiri almak hakkına sahiptir. Oraya dönük olarak ister rejimden, ister radikal gruplardan, ister başka bir yerden gelebilecek her türlü saldırı aynıyla mukabele görür ve oradaki o vatan toprağının savunması konusunda da Türkiye hiçbir tereddüt göstermeden her türlü tedbiri alır."

Bu çerçevede Türkiye"nin, Suriye krizi başladığı andan itibaren oradaki askerlerinin ve toprağının güvenliği açısından her türlü ihtimali gözeterek birçok güvenlik tedbiri çerçevesinde hazırlıklar yaptığını aktaran Davutoğlu, "Zaten her zaman Suriye sınırındaki güvenlik krizi sebebiyle silahlı kuvvetlerimiz açısından bir teyakkuz hali olmuştur" ifadesini kullandı.

Son gelişmeler üzerine dün de Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve ilgili bütün birimler arasında istişareler yapıldığını ifade eden Davutoğlu, konunun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"a da arz edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Şu an itibariyle gerek askerlerimize, gerek oradaki toprağımıza yönelik herhangi bir ihlal söz konusu değil. Ancak böyle bir tehlike söz konusu olması halinde her türlü tedbir alınacak şekilde hazırlıklıyız. O bakımdan kamuoyumuzun hiçbir tereddütü olmamalı. Ümit ederiz ki oradaki askerlerimizin ve toprağımızın güvenliğine yönelik herhangi bir ihlal söz konusu olmaz. Aksi takdirde gerekli bütün hazırlıklar, her türlü çalışma tamamlanmıştır. Her ihtimal göz önünde bulundurularak hazırlıklarımızı tamamlamış bulunuyoruz."

 

Barzani"nin ziyareti

 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani"nin ziyaretine ilişkin soru üzerine, Barzani ve bölge valileriyle yarın Van’da bir araya geleceklerini kaydetti.

Davutoğlu, "Zaten iki hafta önce ben Süleymaniye"deki toplantıya katılarak kendisi ve Mesut Barzani’yle görüşmeler yapmıştım. Van"da da bu görüşmelerin devamı niteliğinde görüşeceğiz. Ayrıca, bizim valilerimizle birlikte çalışma toplantısında bir araya geleceğiz. Özellikle sınırda ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, gümrük geçişlerinin kolaylaştırılması için" dedi.

Davutoğlu, Barzani’nin Başbakan Erdoğan ile de Ankara’da bir görüşme yapacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.