Sendika Yetkilileri Araştırılıyor

Sendika Yetkilileri Araştırılıyor
Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Şahiner, Soma'daki maden faciasıyla ilgili soruşturmayı yürüten savcıların, sendika yetkililerinin de sorumluluğu olup olmadığını araştırdıklarını bildirdi.

Akhisar CumhuriAyet Başsavcısı Şahiner, Soma"daki maden faciasıyla ilgili başlatılan soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcılarının, olayda iş yerinde örgütlü sendika yetkililerinin de sorumluluğu olup olmadığını araştırdıklarını bildirdi. 

 

Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, maden faciasıyla ilgili başlatılan adli soruşturmada bugüne kadar şüpheli sıfatıyla 52, mağdur sıfatıyla 126, müşteki sıfatıyla 48, tanık sıfatıyla da 220 kişinin ifadesinin alındığını belirtti. 

 

Şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan 52 kişiden, 8"inin tutuklandığı, 32 kişinin sevk edildikleri mahkemece serbest bırakıldığı, 12 kişi hakkında da adli kontrol kararı verildiği bilgisini veren Şahiner, soruşturma kapsamında ayrıca Soma ilçesinde bulunmayan mağdur, müşteki ve tanık beyanlarının alınabilmesi için 24 ayrı yere talimat yazıldığını kaydetti.

 

"Sendika araştırılıyor" 

 

Şahiner, meydana gelen ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan bu olayın, hiçbir kuşkuya mahal bırakmayacak şekilde aydınlatılabilmesi için her türlü gayretin gösterildiğini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

 

"Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcıları tarafından olayın meydana gelmesinde sendika yetkililerinin sorumluluğu bulunup bulunmadığı hususu da araştırılmaktadır. 

 

Olayın meydana geldiği maden ocağının denetlenmesinde yetkili ve sorumlu olan kamu görevlileri hakkında ihbar, şikayet, suç duyuruları kapsamına göre 4483 sayılı yasa ile ilgili mevzuat hükümlerine göre, soruşturmayı yürüten Soma Cumhuriyet Savcıları tarafından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından soruşturma izni verilmesi talebinde bulunulmuştur." 

 

"Bilirkişi heyeti çalışmalarını sürdürüyor"

 

Bekir Şahiner, soruşturma kapsamında Soma cumhuriyet savcıları tarafından Ceza Muhakemesi Kanunu"nun (CMK) ilgili maddeleri kapsamında maden ve elektrik mühendisleri ile işgüvenliği uzmanından oluşan 4 kişilik bilirkişi heyetinin görevlendirildiği ve bu heyetin çalışmalarını sürdürdüğüne değindi.

 

Heyetin görevini yapmasına CMK hükümlerine göre usuli bir sebep bulunmadığına işaret eden Şahiner, gerekçeli bilirkişi raporunun ise henüz dosyaya ibraz edilmediğini hatırlattı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.