Seçim Yayın Yasakları Başladı

Seçim Yayın Yasakları Başladı
Yüksek Seçim Kurulu ve Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun belirlediği bazı yayın yasakları başladı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Radyo Televizyon Üst Kurulu"nun (RTÜK) belirlediği bazı yayın yasakları başladı. 

 

YSK"nın yayın yasaklarına ilişkin kararında, "Siyasi partiler veya adayların oy verme gününden önceki 24 saate kadar olan sürede radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj, panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabilecekleri, siyasi partiler veya adayların açık veya kapalı yer toplantılarının radyo ve televizyonlarda canlı olarak yayınlanabileceği, son 24 saat içinde benzeri program ve toplantılar yayınlanamayacağı" belirtildi.

 

RTÜK de YSK yayın yasaklarının saat 00.00"dan itibaren başlayacağını, söz konusu yasakların, oy verme günü Yüksek Seçim Kurulunca açıklanacak saate kadar süreceğini bildirdi.

 

Buna göre, saat 00.00"dan itibaren siyasi partiler veya adaylar, radyo ve televizyonlarda açık oturum, röportaj, panel gibi programlara katılarak, görüşlerini açıklayamayacak, siyasi partiler veya adayların açık veya kapalı yer toplantıları radyo ve televizyonlarda yayınlanamayacak.

 

Medya hizmet sağlayıcıları 00.00"dan itibaren siyasi reklam da yayınlayamayacak. 

 

Seçim günü yasakları

 

YSK kararına göre, bugün saat 18.00"den itibaren ise seçim günü yasakları başlayacak. Saat 18.00"den seçimin yapılacağı Pazar günü saat 18.00"e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. 

 

Seçim günü 18.00-21.00 saetlerinde radyolarda ve her türlü yayın organlarında ancak YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. 

 

Seçim günü saat 21.00"den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00"den önce de kaldırabilecek. 

 

Oy verme günü saat 06.00"dan 00.00"a kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

 

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.