Saygısızca Bir İşlem

Saygısızca Bir İşlem
TBMM Başkanı Çiçek, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun ifadeye çağrılma yazısına ilişkin, 'Asla kabul edilemeyeceğinin bilinmesi lazım. Saygısızca bir işlem' dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Parlamento Muhabirleri Derneği"nin kuruluşunun 50. yılı dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck"ın açıklamalarının sorulması üzerine Çiçek, diplomatik nezakete aykırı bulduğunu söyledi.

 

Çiçek,  bunların siyaseten de sorunlu açıklamalar olduğunu ifade ederek, "İktidara, muhalefete yönelik değerlendirmelerinde de saygı açısından biraz ölçünün kaçırıldığı gibi izlenim var bende" dedi.

 

Almanya"nın çok uzun zamandan beri yakın ilişki içinde, zaman zaman aynı ittifakta yer aldıkları bir ülke olduğunu kaydeden Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Milyonlarca vatandaşımız orada yaşıyor. Bu türlü ziyaretlerin, ilişkilerin gelişmesine, çeşitlenmesine, kuvvetlenmesine yardımcı olması lazım. Biz Almanya ile beraber, Birinci Cihan Harbi"ne katıldık, aynı ittifak içinde yer aldık, sonunda da bir imparatorluk kaybettik. Dolayısıyla ziyaretler ilişkilere gölge düşürmemeli, kuvvetlendirmeli, geliştirmeli, daha ileri bir noktaya taşımalıdır. Bu amaçla yapılırsa, bu ziyaretler faydalı olur. Zannediyorum, bu açıdan bu ziyaret biraz tartışmalı ziyaret olarak bana göre gündemde yer alacak."

 

"Milletvekilleriyle ilgili işlemlerde daha dikkatli olmalı"

 

Çiçek"e, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu"nun ifadeye çağrılma yazısına ilişkin değerlendirmesi de soruldu.

 

Böyle bir işlemin hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Çiçek, hukuku uygulayan makamlardan, hukuka aykırı işlemlerin sadır olmasının asla kabul edilemeyeceğini vurguladı. Çiçek, şöyle konuştu:

 

"Bunu  saygısızlık olarak da görürüm. Daha önce de buna benzer, bir sayın milletvekilimizle ilgili karar söz konusu oldu. O zaman da "sehven oldu" denildi. O zaman da açıklama yapmıştım. İlgili makamların, TBMM ile, siyaset adamlarıyla, milletvekilleriyle ilgili yapacakları işlemlerde daha dikkatli olması lazım. Çünkü sehven de yapılmış olsa bu beraberinde pek çok siyasi sorun çıkarıyor. O nedenle bu yapılan işlem geri alınacak olsa bile hukuka aykırılığının ve nezaket açısından da asla kabul edilemeyeceğinin bilinmesi lazım. Bundan sonra savcılıklar daha dikkatli olursa, siz bu soruları sormazsınız biz de bu cevapları vermek zorunda kalmayız. Saygısızca bir işlem olarak görüyorum. Herhalde ilgili makamlar da gereğini yapacaktır. Kim sehven de olsa bu işi yapmışsa, bir soruşturma, inceleme konusu yapılıp, gereğinin yapılması lazım."

 

"Herkes sorumlu davranır"

 

Çiçek, "1 Mayıs ile ilgili gerginlik beklentisi var" diyen gazeteciye, "İnşallah olmaz. Emek bayramı diyoruz, inşallah bayram havasında kutlarız. Herkes sorumlu davranır, bir makuliyet içinde çözüm bulunur" karşılığını verdi.

 

Almanya Cumhurbaşkanı ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç"ın eleştirilerinde haklılık payı bulunup bulunmadığı sorusu üzerine Çiçek, haklı olmanın ayrı olduğunu, her sözün her yerde söylenmediğini vurguladı. Çiçek, "Eğer yazdıklarınız doğruysa, eksik değilse iktidarın, muhalefetin çalışmalarını değerlendiriyor. Bunu nezakete aykırı buluyorum. Anayasa Mahkemesi Başkanı"na yönelik cevabımı da söyledim. Kapanmış bir konuyu açmanın anlamı yok" diye konuştu.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın, Fethullah Gülen"in iadesiyle ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine Çiçek, "O işlere ben girmem. Yargı süreci başladı gözüküyorsa orada bizim susmamız lazım. Bu tür soruları soruyorsunuz, ondan sonra diyoruz ki Anayasa 138. madde, ondan sonra başka şeyler... Yargıda işlem başladığı anda ben Türkiye"de konuşma yapmam, başkalarına sorun" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.