Özdil ve Aldoğan Hakkında Suç Duyurusu

Özdil ve Aldoğan Hakkında Suç Duyurusu
Soma'da yaşanan ve 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden kazasının ardından yazıları ve söylemleriyle 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri' iddiasıyla Özdil ve Aldoğan hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Soma"da yaşanan ve 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden kazasının ardından yazıları ve söylemleriyle "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçunu işledikleri iddiasıyla gazeteciler Yılmaz Özdil ve Yazgülü Aldoğan hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

 

Çağlayan"daki İstanbul Adalet Sarayı"na gelen avukat Ali Çezik, "şüpheli" olarak gazeteciler Özdil ve Aldoğan"ın isimlerinin bulunduğu dava dilekçesini, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı"na sundu.

 

Dilekçede, Soma"da 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden kazasının Türkiye"de olduğu gibi dünyada da üzüntüye sebep olduğu hatırlatılarak, "Ancak adı geçen gazeteciler, görsel ve sosyal medya üzerinden ülkece yas halinde olduğumuz bir dönem ve hassasiyete yakışmayacak yorumlarda bulunarak, hakaret edici, aşağılayıcı, tahrik edici üslup kullanmışlardır" denildi.

 

"Yılmaz Özdil"in katıldığı bir televizyon programında ölen işçilere yönelik "bu ölümü hak ettiler" minvalinde dehşet verici ve bölücü bir dil kullanarak yorum yaptığı" iddia edilen dilekçede, Yazgülü Aldoğan"ın ise ölenlere "şehit" denilmesini eleştirerek "ne şehidi ... yoluna giden niyazi onlar" şeklindeki ifade kullandığı belirtilen dilekçede, bu açıklama ve yorumların, bu acı olay üzerine fikir açıklaması olamayacağı kaydedildi. 

 

Dilekçede, Özdil ve Aldoğan hakkında "basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan dava açılması istendi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.