Ortak Aday Konusunda Kesişen Bir Yol Var

Ortak Aday Konusunda Kesişen Bir Yol Var
CHP Parti Sözcüsü Koç, Cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin, 'CHP'nin bu kriterlere uyarak belirlediği bir aday, acaba MHP tarafından da uygun görülür mü? Bu soru da karşı soru olabilir. Yani kesişen bir yol var' dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin, "İstişarelerimiz oluyor. Sayın Genel Başkanımız bu konuda değişik noktalarda görüşmelerini yapıyor. Bahçeli"nin ifadelerini biz de medyada okuduk. Bu değerlendirmeler mutlaka Sayın Kılıçdaroğlu tarafından da yapılacaktır" dedi. 

 

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.  Haluk Koç, toplantı devam ederken, gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

 

Koç, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

"TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Engin Alan"ın cezaevinden çıkmasını öngören bir kanun teklifini siyasi partilere gönderdi. Buna yanıtı ne olacak CHP"nin?" sorusuna, Koç, "Cemil Çiçek konusu, artık birçok yükü üzerinde barındıran bir konu. Böyle bir girişimi olduysa, niye bu saate kadar eli kolu bağlı oturdu meclis başkanı olarak. Başkanlığını yaptığı bir kurumun, bir üyesinin bu şekilde benzerleri serbest iken Sayın Engin Alan"ın halen cezaevinde olmasının gerekçesini önce kendi açıklaması lazım. 11-12 Haziran 2011"de seçimler oldu. O tarihten bu yana 1 ay sonra 3 yıl dolacak. 3 yıldır eli, kolu, dili bağlı bir Cemil Çiçek... Yeni mi geliyor aklına? Bu konuyla ilgili, mutlaka grup başkanvekillerimiz bir değerlendirme yaparlar. Gelişmeleri paylaşırlar" yanıtını verdi.

 

"İstişarelerimiz oluyor"

 

"MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli"nin ortak aday çıkarılması konusunda, CHP, Saadet Partisi, BBP"yi ziyaret edeceği açıklaması geldi. Ortak aday konusunda CHP"nin nasıl bir yaklaşımı olacak?" sorusunu, Koç, şöyle yanıtladı:

 

"Daha önce Sayın Genel Başkanımız da açıkladı. Türkiye"de cumhurbaşkanı olması gereken kişinin nitelikleri ne olmalıdır? Kamuoyu önünde ifade etti. Şu anda medyada tartışılması gereken bu aşamada isim değil de nitelikler olmalı. İsim kısmına daha var. Nedir bu nitelikler? Kamplaştırıcı olmamalı, birleştirici olmalı, hukuk devletinden, demokrasiden yana olmalı, iki yüzlü olmamalı, şaibeli olmamalı, kendisi, ailesi, yakınları, oğlu, efradı... Tertemiz biri olmalı. Türkiye"yi kucaklayabilmeli, Türkiye"nin bölünmüş manzarasının önüne geçebilmeli. Herkesin, "benim cumhurbaşkanım" diyebileceği bir kimliği taşıyabilmeli, uzlaşmacı olmalı. Dağıtıcı kavgacı değil.  Uluslararası saygınlığı olmalı, hukuk devletinden ödün vermeyen bir kişi olmalı. Bu profil üzerinde aslında medyanın biraz çalışması lazım. Şu anda değişik şeyler var, herkes CHP"nin adayını merak ediyor. Ortada başka aday yok. "Efendim geç mi kaldınız?" Niye geç kalalım? Zaten yasal süresi 29 Mayıs-3 Haziran arasında adaylıklar ilan edilecek. Tabii ki bizim de istişarelerimiz oluyor. Sayın Genel Başkanımız bu konuda değişik noktalarda görüşmelerini yapıyor. Bahçeli"nin ifadelerini biz de medyada okuduk. Bu değerlendirmeler mutlaka Sayın Kılıçdaroğlu tarafından da yapılacaktır. Önümüzde daha süreç var. Bu görüşmeler söylediğim profilde bir aday noktasında belirlenirse bu parti tarafından ifade edilir."

 

"MHP"nin bir girişimini mi bekleyeceksiniz? Yoksa Deniz Baykal"ın önerisini mi değerlendireceksiniz?" sorusu üzerine Koç, görüşmelerin her boyutta devam ettiğini, Kılıçdaroğlu"nun örgüt ve grup yapısında bunları değerlendirdiğini, daha sonra bir takım görüşme trafiklerinin olacağını söyledi.

 

"Görüşme trafiği derken, parti içinden mi?" sorusuna Koç, "Her boyutu olabilir. STK"lar da var. Türkiye bir tek CHP"den ibaret değil. Söylediğim özellikleri STK ya da CHP dışındaki tüm yapıların da paylaşacağına eminim" cevabını verdi.

 

"Kesişen bir yol var"

 

"Görüşme trafiğinin alt kadrolarla olduğu iddiası var. Herhangi bir temas var mı CHP, MHP arasında?" sorusunu ise Koç, "Partinin görevlendirdiği kişiler arasında temaslar olabilir. Şu anda benim böyle bir üstlendiğim misyon yok" diye yanıtladı.

 

"Bahsettiğiniz kriterlere ve özelliklere sahip bir adayla kapınızı çalarsa MHP Genel Başkanı, CHP olarak tavrınız ne olur?" sorusuna Koç, "Siyaset varsayım üzerine olmaz, gerçekler üzerine konuşulur. Varsayım üzerine düşünceler yarıştırılır, siyaset gerçekler üzerine adım atma sanatıdır. Henüz o adımı atma aşamasında değiliz" karşılığını verdi.

 

"MHP"nin önereceği adaya CHP destek verir mi? HDP"den de bu yönde açıklama gelmişti. Bir ortak aday çıkarılması sizce mümkün mü?" sorusu üzerine Koç, "CHP"nin bu kriterlere uyarak belirlediği bir aday, acaba MHP tarafından da uygun görülür mü? Bu soru da karşı soru olabilir. Yani kesişen bir yol var. Önce bu nitelikler üzerinde herkesin hemfikir olması lazım" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.