Müzakere Sürecini Etkilemeyecek

Müzakere Sürecini Etkilemeyecek
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının Kıbrıs'taki müzakere sürecini etkilemeyeceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi"nin (AİHM) kararının Kıbrıs"ta süren müzakere sürecini etkilemeyeceğini söyledi. 

 

Atalay,  Meclis"te gazetecilerin soruları üzerine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi"nin (AİHM) Kıbrıs Rum kesiminin 1974 Barış harekatı nedeniyle açtığı davada Türkiye"nin tazminat ödemesiyle ilgili kararını değerlendirdi.  Konunun bir süreden beri gündemde olduğunu belirten Atalay, "Dün Dışişleri Bakanımız bir açıklama yaparak "bizim için yok hükmündedir" dedi. Ben de ona katılıyorum" diye konuştu.

 

Bir gazetecinin "Türkiye bu tazminatı ödemeyecek anlamına mı geliyor?" sorusuna Atalay, "Şu anda öyle dedi ama onun dünkü açıklaması vardı. Dün bizim de Kıbrıs ile ilgili toplantımız vardı ama çok fazla gündeme getirmedik, daha çok müzakere süreciyle ilgili konuları konuştuk" karşılığını verdi. 

 

AİHM kararının müzakere sürecini etkileyip etkilemeyeceği sorusu üzerine Atalay, şunları kaydetti:

 

"Yok. Zaten o konuda çalışmalarımız var. KKTC"nin de bizim de çalışmamız var. Biz Taşınmaz Mal Komisyonu"nun iyi yürümesi için gayret ediyoruz. Dolayısıyla Ahmet Bey"in açıklamasını haklı buluyoruz. Biraz ileri bir karar olarak görüyoruz doğrusu. Ama müzakere sürecinin iyi yürümesi çin biz büyük gayret gösteriyoruz. Biliyorsunuz uluslararası camia da destek veriyor. Bu ayın 20, 21"inde Amerikan Başkan Yardımcısı Biden Kıbrıs"a gidecek. Tabii onun ziyaretini de önemli görüyoruz. Amerika"nın Kıbrıs sorununa eğilmesi olarak görüyoruz. Belki bu sürede o tarihten önce bizim de yapacağımız çalışmalar olacak. Belki Dışışleri Bakanımızın bu arada Kıbrıs"a ziyareti olacak, KKTC"ye olabilir. O kesinleşmedi ama böyle bir ileri ciddi bir çalışma var Kıbrıs konusunda. İnşallah bu defa biraz daha hızlı yürüyor gibi görünüyor. Ben bu defa umutluyum. Uluslararası camianın baskısı önemli. Genelde uluslararası camia, AB"nin de bu konuda bir tutumu var. İşte BM; zaten süreci yürüten onlar. ABD"nin böyle bir özel ilgi göstermesi, İngiltere"nin... Genelde böyle bir atmosfer var. Sanki bu defa olabilir gibi. Bir de biliyorsunuz müzakereciler ülkeleri ziyaret etti. Rum kesimi müzakerecisi bize geldi, bizimki Atina"ya gitti. Birazcık ilişkileri yumuşatan şeyler bunlar." 

 

Atalay, "AİHM kararı bu süreci olumsuz etkiler mi?" sorusuna, "Etkilemez herhalde. Biz sürece zarar verecek şeylerden, açıklamalardan da kaçınmak gerekir" derken, "Zamanlama açısından Türkiye"nin elini daraltmak için olabilir mi?" sorusuna ise "Ben o konuda  çok ileri şeyler söylemeyeyim. Dışişleri Bakanlığı bunlarda taraftır. Onların açıklamasını ben referans olarak alıyorum. O kadarla yetinmek istiyorum" karşılığını verdi.

 

"Her açıdan sakıncalı bir karar"

 

AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi"nin kararının zamanlaması bakımından hiçbir faydası olmayacak bir karar olduğunu belirterek, "Her açıdan; hukuki açıdan da siyasi açıdan da uygulanabilirlik açısından da sakıncaları olan bir karar..." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.