Mecliste Türk Bayraklı Protesto

Mecliste Türk Bayraklı Protesto
TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti, CHP ve MHP grup başkanvekilleri Diyarbakır'da Türk bayrağının indirilmesini kınadı. MHP milletvekilleri ise sıralarına Türk bayrağı astı.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı"nın başkanlığında toplandı. Genel Kurul"da, Diyarbakır 2"nci Hava Kuvvet Komutanlığı"nda direkteki Türk bayrağının bir gösterici tarafından indirilmesi gündeme geldi. MHP milletvekilleri, olayı protesto etmek amacıyla sıralarına Türk bayrağı astı.  

 

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, yerinden söz alarak MHP Grubu olarak Türk bayrağına yönelik bu saldırıyı kınadıklarını söyledi. "Tarih bunların akıbetini nasıl yazdıysa bundan sonra da öyle yazacaktır. Bayrağımıza uzanan elleri, hoş görenleri hepsini kınadığımızı ifade etmek istiyorum" diyen Vural, bayrağın egemenliğin ve bağımsızlığın sembolü olduğunu belirtti. 

 

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de bayrağa yönelik saldırıyı nefretle kınadıklarını ifade etti. Olayın kabul edilemez olduğunu belirten Hamzaçebi, şöyle konuştu:

 

"Gerçekte o bayrağı indiren o direğe çıkan kişi değildir. Orada bir yönetim boşluğu vardır, yönetim zafiyeti vardır. Bunun sorumlusu olarak biz oradaki o birliğin komutanını da görmüyoruz. Sayın Başbakan yardımcısının daha önceki açıklamaları, talimatın çok yukarıdan, hükümetten gittiğini göstermektedir. Böyle olaylar karşısında askerin herhangi bir şekilde müdahale etmemesi yönünde Türk Silahlı Kuvvetleri talimatlandırılmıştır. Bu yönetim boşluğu kendisini orada bugün bayrak indirme olarak göstermektedir. Yarın farklı şekilde gösterecektir. Sayın Başbakan"ın yönetim anlayışı, cumhurbaşkanlığı sürecindeki adaylık düşüncesi orada yönetim boşluğu dolmasına yol açmıştır. Bu anlayışı şiddetle kınıyoruz."

 

"Sorumluları yakalanacak ve gerekli cezaları verilecektir"

 

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır ise grupları adına olayı lanetlediğini ve kabul edilemez bulduklarını söyledi. Satır, "Olayın failinin çocuk, genç, kadın, erkek olması bizim için hiçbir şey ifade etmez. Olayın sorumluları gerek görevliler, gerek yapanlar idare tarafından yakalanacak ve gerekli cezaları verilecektir. Adalet ve Kalkınma Partisi olarak bunun takipçisi olacağız" diye konuştu. 

 

Satır, AK Parti olarak Türkiye Cumhuriyeti topraklarında kardeşlik hukuku için çalışan bir siyasi hareket olduklarını ifade ederek, "Bunun için tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan diyoruz. Bu amaçla çalışmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu. 

 

Başkanvekili Bahçekapılı ise "Bayrak bizim en önemli hassasiyetimizdir. Bayrak, cumhuriyetimizin ve bağımsızlığımızın simgesidir. Bayrak onurumuzdur. Bu nedenle toplumsal barışımıza yapılan ve bayrağımıza yapılan bu menfur saldırıyı şahsım ve başkanlık divanı adına bizler de kınıyoruz" şeklinde konuştu. 

Bu arada, gündem dışı söz alan MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz ise konuşmasını kürsüye Türk bayrağı asarak yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.