Mavi Marmara'da Yeni Davalar Açacağız

Mavi Marmara'da Yeni Davalar Açacağız
İHH Başkanı Yıldırım, dünyanın İsrail'in yargılanmasını gördüğünü belirterek, 'Bu davada o kadar çok sonuçlar alacağız ki, yeniden davalar açacağız' dedi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi"nin İsrailli 4 sanık hakkındaki yakalama kararı sayesinde İsrail"in, tutuklama, yargılama ve kırmızı bülten kavramlarıyla karşılaştığını belirterek, "Bu davada o kadar çok sonuçlar alacağız ki, yeniden davalar açacağız. Buna karar veren Netanyahu da önümüzdeki günlerde aynı sonuçla karşılaşacak" dedi. 

 

Yıldırım, Mavi Marmara gemisine yapılan saldırının 4. yılında, geminin demirli bulunduğu Sarayburnu"nda basın toplantısı düzenledi. 

 

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi"nin kararına değinen Yıldırım, dünyanın İsrail"in yargılanmasını gördüğünü söyledi. Yıldırım, karar sayesinde İsrail"in, tutuklama, yargılama ve kırmızı bülten kavramlarıyla karşılaştığını kaydederek, "Göreceksiniz, daha çok sürprizimiz var. Bu davada o kadar çok sonuçlar alacağız ki, yeniden davalar açacağız. İsrail, daha düşünemediği alanlarda yeni sonuçlarla karşılaşacak. Şu anda İsrail"in katil olduğunu tescilledik. Şimdi İsrail, kendi kendine başka alanlara giriyor. O nedenle İsrail bundan sonra bir yere bomba attığı zaman kendisine de ambargo uygulanacağını görecek" diye konuştu.

 

Yıldırım, İsrail"in Filistinlilere, Hitler"in Yahudilere yaptığının aynısını tatbik ettiğini dile getirerek, yaşananları "sessiz soykırım" olarak niteledi. 

 

İHH Başkanı Yıldırım, şöyle devam etti:

 

"Yani Netanyahu, İsrail yıldızıyla Hitler"in haçını eşitledi, Yahudileri de utandırdı. Şimdi biz de onlara ambargoyu tattırdık. O tutuklama kararı çıkarılan dört üst düzey yetkilinin emekli olduğunu söylüyorlar. Emekli değil, İsrail"de hiç kimse emekli olmaz. Bu üst düzey yetkililer kendi görevlerinden emekli olduktan sonra Mossad"da görev almaya başladı. Danışmanlık yaptılar. Bunlardan ikisinin İngiltere"de çok yoğun mal varlığı var.

 

Başka davalar açmaya hazırlanıyoruz. Sadece bunlar değil, göreceksiniz, buna karar veren Netanyahu da önümüzdeki günlerde aynı sonuçla karşılaşacak."

 

Yıldırım ayrıca, basında yargı kararı hakkında çıkan bazı haberleri de eleştirerek, "Birileri bu yargı kararını hemen "Paralel"e bağlıyor. Bu, yargıçlara haksızlıktır. Bütün dünya gördü ki, Türkiye"de adalet sever yargıçlar var. Cesur savcılar ve yargıçlar bu kararı vermiştir. Bu kararın arkasında hiçbir gücün olmasına gerek yok. Mavi Marmara"nın haklılığı yeterli bir güçtür" şeklinde konuştu.

 

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, yarın saat 17.00"de Sultanahmet"ten Sarayburnu"na "Kudüs ve Mescid-i Aksa Yürüyüşü" gerçekleştireceklerini belirterek, herkesi yürüyüşe davet etti. 

 

Mavi Marmara aktivistleri de destek verdi

 

Basın toplantısına Mavi Marmara saldırısında gemide bulunan aktivistler de katıldı. 

 

Ship to Gaza Sweden aktivisti Dror Feller, İsveç"ten gelmesine rağmen kendisinin bir İsrailli Yahudi olduğunu belirtti. Feller, yaşananların bir din meselesi olmadığını dile getirerek, saldırıda ölenlerin sadece Türkiye"nin şehitleri olmadıklarını söyledi.

 

Free Gaza organizasyonu temsilcisi Osama Qashoo da mahkeme kararının herkesin gönlüne su serptiğini aktararak, sivil bir hareketin büyük sonuçlar aldığına dikkati çekti.

 

Ship to Gaza organizasyonunun Yunan aktivisti Nikolas Bolos ise mahkemenin verdiği kararın vicdanları rahatlattığını kaydederek, yarın düzenlenecek yürüyüşe herkesi davet etti. 

 

Yemen, Suriye, Malezya ve Amerika Birleşik Devletleri"nden gelen aktivistler de toplantıya katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.