KPSS Başvuruları Başladı

KPSS Başvuruları Başladı
ÖSYM tarafından temmuzda lisans düzeyinde yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavı'na başvurular başladı. 14 Mayıs'ta sona erecek başvuruların süresi uzatılmayacak.

ÖSYM tarafından temmuzda lisans düzeyinde yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavı"na (KPSS) başvurular başladı. 14 Mayıs"ta sona erecek başvuruların süresi uzatılmayacak.

KPSS, lisans düzeyinde 5-6 Temmuz"da, KPSS kapsamında Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 20 Temmuz"da, Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Lisans Düzeyi (DHBT-Lisans) ise 18 Ekim"de gerçekleştirilecek. 

KPSS"ye, lisans mezunları ile bir lisans programından mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecek. Bu adaylardan, Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlik kadrolarına atanmak isteyenler ile Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin de KPSS"ye başvurması gerekiyor. Tüm adayların KPSS"nin "cumartesi sabah oturumu"na katılması zorunlu olacak.

ÖABT ve DHBT dahil KPSS"ye başvuru işlemleri 14 Mayıs"ta sona erecek. Müracaatlar, başvuru merkezlerince yürütülecek. Başvuru merkezleri, ÖSYM"nin "www.osym.gov.tr" internet adresinde ilan edilecek. Başvuru süresi uzatılmayacak. Süresi içinde başvurusunu tamamlamayan adayların, KPSS"ye, ÖABT"ye ve DHBT"ye katılması mümkün olmayacak.

 

Sadece cumartesi sabah oturumuna girecek adaylar 40 TL, cumartesi sabah oturumu ile birlikte diğer üç oturumdan herhangi birine de girecek adaylar 80 TL; tüm oturumlara girecek adaylar 160 TL ödeme yapacak. 

 

Sınava katılmak isteyen adaylar, kılavuz ile aday başvuru formuna başvurma süresi içinde ÖSYM"nin internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Kılavuzda, başvurma, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer alacak. Adayların bu kılavuzu dikkatle incelemesi ve başvurularını tamamladıktan sonra süresi içinde ÖSYM"nin "http://ais.osym.gov.tr" internet adresinden bilgilerini kontrol etmesi gerekiyor.

 

Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış diplomaların denklik işlemlerinde uyulacak usul ve esasları belirleyen "Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği" ile Yükseköğretim Genel Kurulu"nun 1 Nisan 2013 tarihli kararı uyarınca yurt dışında alınan diplomaların denkliğinin kabul edilebilmesi için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına Öğretmenlik Meslek Bilgisi alanında başvuran adaylardan, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca haklarında sınava girme kararı alınanların, KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı"na girme zorunluluğu bulunuyor. Bu durumdaki adayların da KPSS"ye, kılavuzdaki kurallara uygun olarak başvurması gerekiyor. 

 

Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl; ancak öğretmen adayları için KPSS"de elde edilecek puanın geçerlilik süresi bir yıl olacak. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam edecek. 14 Mayıs 2014 tarihinden sonra lisans düzeyinden mezun olan ve lisans düzeyinden KPSS"ye girmeyip KPSS"ye ortaöğretim veya önlisans düzeyinden giren adayların, takip eden KPSS B grubu lisans sınavına girmeleri halinde, KPSS ortaöğretim veya önlisans sınav sonuçları sona erecek; takip eden KPSS A grubu sınavına girmeleri KPSS ortaöğretim veya önlisans sınav sonuçlarını etkilemeyecek. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.