Kentsel Dönüşüm Alanlarına Havadan Tespit Başlıyor

Kentsel Dönüşüm Alanlarına Havadan Tespit Başlıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kıyılardaki kaçak yapılaşmaları ve şehirlerdeki kaçak katları özel kameralara sahip uçaklarla takip edecek.

Türkiye"nin kentsel gelişme alanlarının 3 boyutlu güncel verilerinin elde edileceği "Ortofoto Projesi" sonunda, ülkenin bina envanteri de çıkarılacak.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık bu yaz Türkiye"nin 3 boyutlu fotoğrafını çekmeye hazırlanıyor.

 

Havadan görüntü alabilen özel kameralara sahip uçaklar, Türkiye"nin tüm il, ilçe ve büyük beldelerinde, bütün mühendislik çalışmalarına hassas veri sağlamak üzere havalanacak. Projeyle, Türkiye"nin kentsel gelişme alanlarının 3 boyutlu verileri, Google earth gibi yazılımların sağladığından çok daha hassas ve güncel olarak elde edilecek.

 

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ile gerçekleştirilen "Ortofoto Projesi", kapsam, maliyet, zaman ve teknoloji bakımından Türkiye"de bir ilk, dünyada da sayılı projeler arasında olacak.

 

Projenin maliyeti 50 milyon TL 

 

Proje alanının belirlenmesinde özellikle Bakanlığın mekansal veri tabanı tarandı. İlgili kurum ve belediyelerin görüşleri değerlendirildi. Çevre düzeni planları, kentsel alanlar, planlama alanları, büyükşehir belediye hizmet alanları, turizm alanları, orman ve su kaynakları ile havaalanı bölgeleri incelenerek proje alanları belirlendi.

 

Toplam maliyeti 50 milyon TL olacak proje, 2 yılda tamamlanacak. Proje kapsamında, bu yıldan başlamak üzere gelecek yıl yüksek çözünürlüklü görüntülerin alınması planlanıyor. Proje 2016"da tamamlanacak. Proje kapsamında elde edilecek veriler belediyeler, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ücretsiz paylaşılacak.

 

"Ortofoto Projesi" ile özellikle, ihtiyaç duyulan imar planları için temel altlıklar oluşturulacak ve afet yönetiminin ihtiyaç duyduğu temel veriler hizmete sunulacak.

 

Projeyle ayrıca Türkiye"nin bina envanteri elde edilecek, kentlerin mahalle mahalle afet sigortalanma oranları görülebilecek. Afet sonrasında hak sahipleri, DASK tarafından hızlı bir şekilde belirlenecek, kıyılardaki kaçak yapılaşmalar takip edilebilecek, kentlerde binalarda kaçak katlar otomatik belirlenebilecek.

 

Portal üzerinden parsel sorgulama, riskli yapı sorgulama, plan sorgulama gibi verilere vatandaş tarafından erişim sağlanabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.