Kamuda En Büyük Atamayı MEB Yaptı

Kamuda En Büyük Atamayı MEB Yaptı
Milli Eğitim Bakanı Avcı, 'Toplam 412 bin öğretmen ataması yaptık. Cumhuriyet tarihi boyunca bu kadar yüksek sayıda öğretmen tayini yok' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, çeşitli etkinliklere katılmak üzere geldiği Eskişehir"de, Uluönder Mahallesi"nde esnaf ziyareti yaptı.

 

Ziyaret sırasında bir kahvehanede Hasan Öz isimli vatandaş, öğretmen olan kızının atamasının yapılmadığıyla ilgili sorusu üzerine Avcı, şunları bildirdi:

 

"Sen kızın Nihal"in derdi ile dertleniyorsun. Ben binlerce Nihal"in derdi ile dertleniyorum. Şimdi bir defa "atanamayan öğretmenler" tabiri yanlış. Bütün kamu kuruluşlarına memur alımı KPSS sınavı ile oluyor. Her sene bunlar KPSS"de imtihana giriyorlar. Sonra KPSS"den bir puan alıyorlar. O puanla Mili Eğitim Bakanlığına müracaat ediyorlar. "Ben tarih bölümü mezunuyum, tarih öğretmeni olmak istiyorum". KPSS"den aldığım puanda atarak söylüyorum 460,8. Biz 2003"te 400 bin öğretmenle başladık. Şu anda 812 bin öğretmenimiz var. Bu 10 sene içinde 400 bin öğretmen ataması yaptık. Kamuda en büyük atamayı Milli Eğitim Bakanlığı yaptı. Her sene 30-40 bin, (toplamda) 412 bin öğretmen ataması yaptık. Cumhuriyet tarihi boyunca bu kadar yüksek sayıda öğretmen tayini yok."

 

"Yapabileceklerimizi yapıyoruz, yapamayacaklarımızı söylüyoruz"

 

Avcı, "Yapamayacağımız işin sözünü vermeyeceğiz. Söz verdiğimiz işi de Allah"ın izni ile yapacağız" diyerek şu ifadelere yer verdi:

 

"Seçim üstü şurada ben sana rahatça derim. "Tamam merak etme ben yazdım Nihal"i imtihandan sonra sen gel beni gör bakalım bir şeyler yaparız". Ne yapıyorsun, bilgisayarla dizilecek. Puanı varsa girecek. Yani popülizm yapmıyoruz. "Alırım", "tamam merak etme", "seneye açacağız, 100 bin daha açacağız" yapmıyoruz. Şimdi Kemal Kılıçdaroğlu diyor. Ben inanamadım Allah"tan kork be adam. Diyor ki "Bütün öğretmen adaylarını alacağız". Milli Eğitim Bakanlığının bütün okullarındaki öğretmen açığını doldurmak için 126 bin öğretmene ihtiyacımız var. Bütçemiz, imkanlarımız müsait olsa 126 bin öğretmen aldığımız anda bizim bütün tarihle, İngilizce ile branşlarda bütün şeyimiz dolacak. Diyor ki "Bütün hepsini alacağım". Kaç kişi bu bütün hepsi dediği biliyor musunuz? 300 bin kişi. Nereye alacaksın yav, nereye alacaksın. Maaşını nereden vereceksin, hangi sınıfa alacaksın. Sonra biliyor musun kaç tanesi hangi branştan, kaç tanesi hangi dersten. Neye göre alacaksın, hangi kafayla alacaksın. Böyle bir şey olur mu? Öğretmenlik dediğin, eğitim dediğin ciddi bir iş. Adam çıkıyor gayet fütursuz bir şekilde "ne kadar öğretmen adayı varsa hepsini alacağım". Eğer inanıyorsanız Nihal mesela o da duydu bunu, inanıyorsa buna artık benim diyecek bir şeyim yok. Ama şartlarımız bu, yapabileceklerimizi yapıyoruz, yapamayacaklarımızı söylüyoruz. 126 bin, inşallah bunları da bir iki sene içinde tamamlayacağız. Ondan sonra ücretli öğretmenlik meselesi de kalmayacak. Ondan sonra sadece normal emekli olanların yerine peyder pey almaya başlayacağız." 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.