Kahramanmaraş Milletvekillerinden Sağduyu Çağrısı

Kahramanmaraş Milletvekillerinden Sağduyu Çağrısı
AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri, illerinde bir grup vatandaşın Suriyeli sığınmacılarla yaşadığı gerginlik üzerine, hemşehrilerine sağduyu çağrısında bulundu.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri, illerinde bir grup vatandaşın Suriyeli sığınmacılarla yaşadığı gerginlik üzerine, hemşehrilerine sağduyu çağrısında bulundu.

 

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, geçen pazar günü meydana gelen olayların herkesi derinden üzdüğünü söyledi.

 

Olayların Kahramanmaraş halkına mal edilmemesi gerektiğine işaret eden Güvenç, "Çünkü, Kahramanmaraş’ın maneviyatı yüksek halkı her zaman mağdurun, mazlumun yanında yer aldığı gibi, Suriyeli muhacir kardeşlerinin yanında yer almış, onlara sahip çıkmıştır, çıkmaya da devam edecektir" dedi. Güvenç, şöyle konuştu:

 

"Mekkeli müşriklerin zulmünden Medine’ye hicret eden Peygamberimiz ve ashabına Medineli müminler sahip çıkıp, nasıl ensar olma şerefine sahip olduysa, Maraş’ın kahraman halkı da Esed’in zulmünden kurtulmak için şehrimize hicret eden Suriyeli kardeşlerine sahip çıkarak ensar olma şerefine ermiştir. Bu bağlamda Maraş bir ensarlar şehridir. Müminliğin gereği budur. Müminler ancak kardeştir.

 

Çanakkale şehitliğinde çok sayıda Halepli, Şamlı şehit, şehit Mehmetçiklerimizle yan yana yatmaktadır. Kurtuluş Savaşı"nda Pakistanlı, Hindistanlı, Afganistanlı Müslüman kadınların kollarındaki bilezikleri, ziynet eşyalarını Osmanlı devletine yardım olarak göndermesi ümmet bilincindendir ve hiçbir zaman unutulmamalıdır. Suriyeli kardeşlerimizden yanlış yapanlar varsa, devlet olarak gereken yapılır, hiç kimse durumdan vazife çıkarmamalıdır. Hiç kimsenin Maraş’ın imajını bozmaya, dışarıda yanlış tanınmasına sebep olmaya hakkı yoktur. Şehrimizde bir yabancı düşmanlığı varmış algısı, Maraş halkına yapılacak en büyük haksızlıktır. Maraşlı olarak hep birlikte şehrimize sahip çıkalım, gençlerimize sahip çıkalım, provokatörlere fırsat vermeyelim."

 

 "Suriyeli kardeşlerine sahip çıkıyorlar"

 

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar da ilinde şu ana kadar hiçbir sıkıntı yaşanmadığını, bu olayları bir grubun özellikle yaptığını düşündüğünü belirterek, "Çünkü Maraş, maneviyata çok önem, değer veren bir ilimizdir. Edebiyatçıların, şairlerin çıktığı, duygu yoğunluğunun yaşandığı bir yerdir. Zor durumda kalmış Müslüman kardeşlerine böyle bir şey düşüneceklerini hiç zannetmiyorum. Bunun altında başka şeyler olduğunu düşünüyorum" dedi. 

 

Maraşlının zor durumdaki kardeşlerine bu şekilde davranmayacağına işaret eden Kaçar, şunları kaydetti:

 

"Zaten ilk günden beri de Suriye"li kardeşlerine sahip çıkıyorlar, har türlü maddi ve manevi desteği veriyorlar, bundan sonra da öyle olacağını düşünüyorum. Maraşlı bugüne kadar kardeşlerine sahip çıkmış, bağrına basmış, her türlü sıkıntısını birlikte yaşamış, paylaşmıştır. Şu süreçte, özellikle Cumhurbaşkanlığı sürecinde bir kışkırtma olmuştur diye düşünüyorum. Vatandaşlarımız Suriyeli kardeşlerine bugüne kadar kucaklarını açmışlar, sahip çıkmışlardır, bundan sonra da sorun çıkacağını zannetmiyorum."

 

Kaçar, "yürüyüş yapan grubun sosyal medya üzerinden örgütlendiğine" ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine, "Biliyorsunuz, zamanında ağaç kesiliyor diye de bütün ağaçları yaktılar; bunları hep birlikte yaşıyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.