İstiklal Marşı Milli ve Manevi Kimliğimizin En Güçlü İfadesidir

İstiklal Marşı Milli ve Manevi Kimliğimizin En Güçlü İfadesidir
Milli Eğitim Bakanı Avcı 'İstiklal Marşı, toplumumuzu bütünleştiren bir değerler manzumesidir. O, milli ve manevi kimliğimizin en güçlü ifadesidir' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Başkent Öğretmenevinde düzenlenen İstiklal Marşı"nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy"u Anma Programı"ndaki konuşmasına, "Bize Mehmet Akif gibi bir fikir, duruş ve dava adamı ihsan ettiği için, İstiklal Marşı’mızı O’nun pir-u pak kaleminden yazdırdığı için Allah’a hamdolsun. Sizleri Akif gibi bir münevvere sahip olmanın şükrüyle, Akif gibi mütefekkirler yetiştirmiş bir millet mensubu olmanın mesuliyeti ile İstiklal Marşı"nı kanunlaştıran, kabul eden Gazi Meclisi"nin bir üyesi olmanın onuruyla ve yıllardan beri 93 yıldır çocuklarımıza İstiklal Marşı’nı öğreten öğretmenlerin bakanı olmanın gururuyla selamlıyorum” diyerek başladı.

Mehmet Akif’in “Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak/ bir ölüm varsa eminim budur ancak” dizelerini okuyan Bakan Avcı, Mehmet Akif’in gecenin en karanlık döneminde milletinin yolunu aydınlattığını, en ümitsiz zamanlarda onları gelecek için mücadeleye inandırdığını vurguladı.

Dünyadaki birçok milli marşın devletler kurulduktan sonra yazıldığını, buna karşılık İstiklal Marşı"nın Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmen kurulmadan önce yazıldığına dikkati çeken Avcı, İstiklal Marşı"nın elden ele dilden dile dolaşarak devletin kurulmasına da büyük katkı yaptığına işaret etti. 

Dünyadaki milli marşlardan pek azının İstiklal Marşı kadar etkileyici olduğunu vurgulayan Avcı, şöyle devam etti:

"Çünkü İstiklal Marşı, toplumumuzu bütünleştiren bir değerler manzumesidir. O muhtevası itibariyle milli ve manevi kimliğimizin en güçlü ifadesidir. Bu sebeple İstiklal Marşı bir milli mutabakat metnidir,  bir ulusal uzlaşma metnidir.

İnanıyorum ki Kurtuluş Savaşı"mızda olduğu gibi bundan sonra da O’nu öğrenen nesiller, bu değere gönülden bağlanacaklardır."

"İstiklal Marşı yazmak, Akif gibi bir inanç ve duruş adamına yakışırdı"

Mehmet Akif"in İstiklal Marşı’nı yazdıktan sonra verilen ödülü, Hilal-i Ahmer bünyesindeki Dar’ul Mesai Vakfı’na bağışladığını anımsatan Avcı,  Akif"in, “O şiir artık benim değildir, o milletin malıdır. Benim milletime karşı en kıymetli hediyem budur" diyerek İstiklal Marşı’nı Safahat’a da almadığını anlattı. Avcı, "Bu millete İstiklal Marşı yazmak ancak böyle bir inanç ve duruş adamına yakışırdı" diye konuştu. 

Bakan Avcı, geçen yıl dolduğu gibi bu yıl da gençlerden Mehmet Akif’i okumalarını isteyerek, "Asım’ın Nesli derken ne anlatmaya çalıştığını bilmenizi, Asım’ın Nesli olmanın idraki ve gayreti içinde olmanızı ve O"nun hatırasına sahip çıkarak ruhunu şad etmenizi diliyorum" dedi. 

Bakan Avcı, konuşmasını, Mehmet Akif’in “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” duasıyla tamamladı. 

Bakan Avcı"nın duygu dolu anları

Konuşmaların ardından Rauf Denktaş Anadolu Lisesi öğrencilerinin "Mehmet Akif Ersoy"u Anma" konulu sunumu sahnelendi. Bakan Avcı"nın sunum sırasında zaman zaman duygulu anlar yaşadığı gözlendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.