Irak'ta mezhep çatışmasına yol vermemeliyiz

Irak'ta mezhep çatışmasına yol vermemeliyiz
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Irak’ta mezhep çatışmasına yol vermemeliyiz. Homojen olan devletler ve toplumlar yoktur. Farklı renklerin olması çok önemlidir” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde 2’incisi düzenlenen "Süleymaniye Forumu’ndaki" konuşmasında katılımcıları Kürtçe selamladı. Bakan Davutoğlu, konuşmasına Kürtçe bir iki cümle ile devam ederek tedavi gören Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’ye acil şifalar dileyince salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.

“Talabani’nin aramızda olmasını isterdim” diyen Davutoğlu, KYB liderinin Irak’ta önemli mücadeleler verdiğini söyledi.

Ortadoğu ülkelerinin, "Arap Baharı"nı" kendi halklarının çıkarları için bir fırsata dönüştürmesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, “Yeni neslin talepleri önünde kimse duramaz. Herhangi bir gruba veya mezhebe karşı gelmek doğru değildir. Dini ve etnik unsurlara saygı gösterilmeli” diye konuştu.

Türkiye’nin 2023 vizyonu olduğunu ifade eden Bakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Biz halkımızı siyasi sürece katmak istiyoruz. Türkiye sadece kendi halkına değil, bütün Ortadoğu ülkelerine ‘gelin hep birlikte bu vizyonu gerçekleştirelim’ diyor. Ama ne yazık ki Balkanlarda, Asya ve Afrika’da başaramamış ülkeler var. Bunlar halklarına hizmet edemiyor.” 

Ukrayna’daki gelişmeleri de değerlendiren Davutoğlu, Rusya mı yoksa batılı ülkeler mi başarılı olacak şeklinde bir tartışma olduğunu hatırlatarak, “Umuyoruz ki herkes başarılı olsun. Bu konuda bir yarış olmamalı” ifadesini kullandı.

Ahmet Davutoğlu, Irak"taki mevcut durumla ilgili, “Irak’ta mezhep çatışmasına yol vermemeliyiz. Homojen olan devletler ve toplumlar yoktur. Sadece Sünni veya Şii olsun diyemezsiniz. Farklı renklerin olması çok önemlidir. Aynı zamanda ülkeler olarak birbirimizin bağımsızlığa saygı göstermeliyiz. Hiçbir ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı olmamalıyız" şeklinde konuştu

Davutoğlu, Hoşyar Zebari ile bir araya geldi

Davutoğlu, temasları kapsamında Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile de bir araya geldi. 

İki ülke ilişkilerinin ele alındığı basına kapalı görüşme bir saat sürdü. Davutoğlu, daha sonra Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul"u kabul etti. 

Görüşmeden sonra Davutoğlu ve beraberindeki heyet, onurlarına verilen yemeğe geçti. 

"Diyalogları güçlendirmek için hazırız"

Süleymaniye"deki temaslarını Twitter"da da değerlendiren Davutoğlu, Türkiye ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasındaki ilişkilerin gelişerek devam edeceğini belirterek, "Sınırları anlamsızlaştırmak, diyalogu herkesle güçlendirmek için biz hazırız" dedi.

Süleymaniye kentinde Berham Salih"in evsahipliğinde "Süleymaniye Forumu"na katıldığını hatırlatan Davutoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Zebari ile katıldığı oturumda bölgedeki sorunların nasıl aşılacağına dair ortak vizyonlarını paylaştıklarını ifade etti.

Erbil’de de temaslarda bulunacağını bildiren Davutoğlu, bir taraftan da Ukrayna’daki gelişmeleri, Kırım’ın geleceği ile ilgili süreci de yakından takip ettiklerini belirtti.