İnternet yasasında sürpriz adım!

İnternet yasasında sürpriz adım!
Hükümet, Türkiye'de muhalefetin eleştirdiği, uluslararası camiada da tepki çeken internet yasasında sürpriz adım atıyor.

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan, beraberinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkan Recai Berber ile birlikte TBMM"de grubu bulunan siyasi partilerle temasa geçti, TİB Başkanı"na verilmiş olan "erişim engelleme yetkisinde" kısıtlamaya gidilebileceğini bildirdi. Edinilen bilgiye göre, Elvan"ın ilettiği, TİB Başkanı"na yeniyasayla verilen yetkinin kısıtlanmasına ilişkin hükümet önerisi şöyle;

TİB Başkanı"na yasayla acil durumlarda 4 saat içinde erişim engeleme yetkisi tanınmıştı. Şimdi getirilecek değişiklikle, TİB Başkanı"nın bu yönde aldığı herhangi bir kararı 24 saat içinde bir Sulh Ceza Hakimi"ne de göndermesi zorunluluğu getiriliyor.

Hakimin de 48 saat içinde, karar hakkında mütalasını vermesi zorunlu kılınıyor. Aksi halde, erişimin engellenmesi kararı ortadan kalkıyor.

CUMHURBAŞKANI İLK İŞARETİ VERDİ

Yasa TBMM"de görüşülürken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ulaştırma Bakanı Elvan"ı kabul ederek, bizzatyasanın içeriği konusunda bilgi almıştı.

Henüz yasayı onaylamayan Gül, bu konudaki sorulara da "birkaç nokta var" yanıtını vermiş, ancak ayrıntıya girmemişti.

BAKAN ELVAN CHP"YE DE ÖĞLEDEN SONRA GİDECEK

MHP"ye, değişiklik önerisini götüren Bakan Elvan"ın, bugün öğleden sonra da CHP"ye gideceği öğrenildi.

YASA ÇIKTI: DEĞİŞİKLİK NASIL OLABİLİR?

TBMM, sözkonusu internet yasasını kabul etti. Yasa halen Cumhurbaşkanı Gül"ün onayını bekliyor. Yasada hükümetin yeni ortaya attığı bu değişikliğin yapılabilmesi için iki yol var;

İlki, Cumhurbaşkanı Gül"ün yasayı TBMM"ye iade etmesi. TBMM"de yasa ikinci kez görüşülürken de öngörülen bu değişikliklerin yapılması.

Muhalefet yetkililerinin "daha büyük olasılık" dedikleri ikinci yol ise, yasanın Gül tarafından onaylanıp, resmen yürürlüğe girmesi. Ancak hemen ardından, TBMM"de bekleyen torba yasalardan birine bir ya da birkaç madde eklenerek, öngörülen değişikliğin yapılması. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.