HSYK inceleme istedi

HSYK inceleme istedi
HSYK, aralarında siyasetçiler ve gazetecilerin de bulunduğu pekçok kişiyi dinledikleri iddia edilen savcılar Özcan, Çimen ve ilgili hakimler hakkında inceleme kararı verdi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, aralarında siyasetçi, iş adamı ve gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi dinledikleri iddia edilen savcılar Adem Özcan ve Adnan Çimen ile ilgili hakimler hakkında inceleme kararı verdi.

"Paralel yapı"nın telefon dinleme iddialarına konu olan soruşturmayı bir süre yürüten savcılardan Adem Özcan ile Adnan Çimen, iddialar üzerine, HSYK"ya dilekçe göndererek, kendileri hakkında inceleme yapılması talebinde bulundu. 

Ahmet Hamsici"nin başkanlığında toplanan HSYK 3. Dairesi de bugün yaptığı toplantıda, savcılar ve ilgili hakimler hakkında çıkan haberleri ve savcıların dilekçelerini ele aldı. 

Daire, savcılar Özcan, Çimen ve ilgili hakimler  hakkında inceleme yapılması kararı verdi. İnceleme kararı, onay için Adalet Bakanlığına gönderilecek. 

Adalet Bakanlığından gelecek onayın ardından Özcan, Çimen ve ilgili hakimler hakkında inceleme yapılacak. İnceleme sonunda, bu kişiler hakkında soruşturma açılmasına gerek görülürse 3. Daire, soruşturma işlemleri için teklifte bulunacak. Adalet Bakanının soruşturmaya da onay vermesinin ardından savcılar ve hakimler hakkında soruşturma işlemlerini HSYK 2. Dairesi yürütecek.