Gelin kaynana kavgasını RTÜK affetmedi

Gelin kaynana kavgasını RTÜK affetmedi
RTÜK, Kanal D'de hafta içi her gün yayınlanan 'Kaynana Gelin Seda'ya Gelin' adlı programda, gelin ve kaynanaların birbirlerine yönelik hakaret ve suçlamaları nedeniyle kanala ceza verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kanal D"de hafta içi her gün gündüz kuşağında yayınlanan ve sunuculuğunu Seda Sayan"ın yaptığı "Kaynana Gelin Seda"ya Gelin" adlı programda, gelin ve kaynanaların birbirlerine yönelik hakaret ve suçlamaları nedeniyle kanala ceza verdi.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, RTÜK, "eğlence kastını aşarak, aile yapısının temelini oluşturan sevgi, saygı, güven ilişkisini zedeleyici, reyting kaygısıyla oluşturulan programda gelinlerin ve kayınvalidelerin birbirlerine karşı saygısız davranışlarının sunucu Seda Sayan tarafından sorulan soru ve yorumlarla daha da teşvik edildiği" gerekçesiyle kanala idari para cezası müeyyidesi uygulanmasını kararlaştırdı.

Programın 24 Ocak"ta yayınlanan bölümüyle ilgili olarak Üst Kurul uzmanları tarafından hazırlanan raporda, sorulan sorularla bir tartışma zemininin oluşturulduğu, kaynana ve gelinin birbirlerine karşı kırıcı ve eleştirel ifadeler kullandığı, sunucu Seda Sayan"ın da tartışmaların üzerine gittiği vurgulanarak hediyelere sahip olabilmek için aile içerisinde özel sayılabilecek hususların bile taraflar arasında kızgınlıkla açığa çıkarıldığı ifade edildi.

Aile mahremiyetinin bir kenara itilerek, yaşanan sorunların tüm ayrıntısıyla milyonlarca izleyici önünde tartışılmasının yarışmaya katılan aileler için geri dönülemeyecek problemleri meydana getirebileceği belirtilen raporda, yayıncıların, toplumu bir arada tutan en önemli yapı taşlarından biri olan aile kurumunun korunması konusunda, daha sorumlu bir tutum izlemesi ve toplumsal sorumluluk açısından daha dikkatli olması gerektiği vurgulandı.

Vatandaş da şikayetçi

Raporda ayrıca "Aile, karşılıklı sevgi ve saygı üzerine kurulur. Aile fertlerinin uyum içinde yaşaması sevgi, saygı, hoşgörüye bağlıdır. Aile yapısının sağlam olduğu toplumlar da sağlamdır" ifadelerine yer vererek, "Geniş izleyici kitlelerine ulaşan ve bu kitleler üzerinde yönlendirici etkisi bulunan televizyon yayınlarının gelenek ve göreneklerimize uygun olması beklenir" değerlendirmesi yapıldı.

Gelin ve kaynanaların karşılıklı suçlamalarla birbirlerine karşı yaptıkları saygısız davranışlar izleyicinin de gözünden kaçmadı. RTÜK İletişim Merkezi"ne program nedeniyle 903 şikayet geldi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.