Dünya İsrail'in Katliamına Sessiz Kalmadı

Dünya İsrail'in Katliamına Sessiz Kalmadı
İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı ve yüzlerce kişinin canına mal olan saldırılar, başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok yerinde hafta sonu da kınanarak protesto edildi.

İsrail"in Gazze"ye yönelik başlattığı ve yüzlerce kişinin canına mal olan saldırılar, başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok yerinde hafta sonu da kınanarak protesto edildi.

 

Keşmir"in Hindistan"ın kontrolündeki bölümünde düzenlenen Gazze"ye destek gösterisinde bir erkek çocuğu vurularak öldürüldü. Keşmir, İsrail"in Gazze"ye saldırılarının başlamasından bu yana hemen hemen her gün Filistin yanlısı gösterilere sahne oluyor. 

 

Gazze"ye saldırıların protesto edildiği bir diğer adres de Bosna Hersek"in başkenti Saraybosna"ydı. Ellerinde İsrail karşıtı dövizler ve Filistin bayrakları taşıyan grup, "Özgür Gazze, özgür Filistin" yazılı pankart açtı.

 

Paris yasağa rağmen "Gazze" dedi 

 

Fransa"da Paris Valiliğinin İsrail"in Gazze operasyonlarının protesto gösterilerini yasaklamasına rağmen Filistin"i destekleyen çok sayıda kişi başkentte gösteri yaptı. Valiliğin aldığı yasak kararı, İsrail karşıtı protestocuları durduramadı ve çok sayıda eylemci daha önce planlandığı gibi Barbes meydanında toplandı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gösteride İsrail bayrakları yakılarak Filistin’e destek sloganları atıldı.

 

Ülkede faaliyet gösteren Fransa-Filistin Dayanışma Örgütü, 23 Temmuz Çarşamba günü de Paris"te İsrail karşıtı yürüyüş düzenleneceğini açıkladı.

 

Gazze"de en az 450 sivilin canına mal olan İsrail"in askeri operasyonu Brüksel"de Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi önünde de protesto edildi. 

 

Gazze"ye yönelik saldırılara Kanada"nın Hamilton kentinde de tepki gösterildi.

 

İsrail"in Gazze saldırıları, İngiltere"nin başkenti Londra"da on binlerce kişi tarafından protesto edildi. "Filistin"e özgürlük", "Gazze"deki işgale son verin", "Gazze"deki katliama son verin" sloganları atan ve pankartlar taşıyan protestocular arasında Türk vatandaşları da bulunuyordu.

 

İsveç"in başkenti Stockholm ve Avustralya’nın Sydney kenti de İsrail saldırısı sonucu yaşamını yitiren ve yaralanan yüzlerce Filistinli için binlerce kişinin protesto yürüyüşüne sahne oldu. 

 

İsrail ordusunun iki haftadan bu yana devam eden Gazze’ye yönelik saldırıları Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen gösteriyle protesto edildi. Gazze"ye yönelik saldırıları protesto için Danimarka"nın başkenti Kopenhag"da, tabutlu eylem yapıldı. 

 

Hafta sonu Kudüs"teki Filistinliler, Mescid-i Aksa"da kıldıkları teravih namazının ardından Mescid-i Aksa"nın çıkışında Gazze"ye yönelik askeri saldırıları protesto etti. 

 

İsrail askerlerinin, Batı Şeria"nın farklı bölgelerinde düzenlenen Gazze"ye destek gösterilerine müdahale etmesi sonucu ise 15 Filistinli yaralanmıştı. 

 

İsrail"in Gazze Şeridi"nde büyük yıkıma ve sivil can kaybına yol açan saldırıları Fas"ın başkenti Rabat"ta da düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. 

 

Türkiye Gazze için nöbetteydi

 

İsrail"in 8 Temmuz"da Gazze"ye yönelik başlattığı ve 500"ün üzerinde kişinin öldüğü saldırılar Türkiye"nin hemen hemen bütün kentlerinde kınanarak protesto edildi. 

 

Başta başkent Ankara ve İstanbul olmak üzere, ülkenin birçok yerinde Gazze"ye destek, İsrail"e öfke görüntüleri vardı.

 

AK Parti Gölbaşı İlçe Başkanlığı binası önünde toplanan ve aralarında İlçe Belediye Başkanı Fatih Duruay ve AK Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan"ın da bulunduğu grup, İsrail aleyhinde sloganlar attı. Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde de market işleten bir esnaf,  İsrail saldırılarını protesto etmek için meşrubat dolabını kilitleyerek satış yapmama kararı aldı. 

 

Türk bilim dünyası da tepkili

 

Gazze"deki insanlık dramına Türkiye"de bilim dünyası da sessiz kalmadı. 87 üniversite rektörünün yayınladıkları ortak deklarasyonda İsrail"in Gazze"ye saldırıları kınandı. Deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

 

"Türkiye üniversiteleri rektörleri olarak Gazze’deki kardeşlerimize uygulanan bu insanlık dışı katliam bitinceye ve Gazze ablukası kalkıncaya kadar, İsrail yönetiminin katliamını kınamayan İsrail"deki üniversitelerle her türlü akademik, kültürel ve sosyal ilişkilerin sonlandıracağımızı kamuoyuna deklare edilir."

 

Hafta sonu Gazze halkına desteğin sürdürüldüğü Mardin"de de 3 günlük, üçer saat dua etkinliği başlatıldı. Düzenlenen etkinliğe çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Adana, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Antalya, Aydın, Bayburt, Elazığ, Gümüşhane, Muş, Sakarya, Siirt ve daha onlarca kentten "Kahrolsun İsrail" sloganları yükselerek Gazze"ye destek gösterileri düzenlendi. 

 

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Özgür-Der ve Memur-Sen öncülüğünde İsrail"in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan binlerce kişi de Gazze"ye yönelik saldırıları protesto etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.