Deshanelerin Özel Okula Dönüşümü Hızlı Başladı

Deshanelerin Özel Okula Dönüşümü Hızlı Başladı
Dershaneden özel okula dönüşmek için bir ay içinde 117 başvuru yapıldığı bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci,  yaptığı açıklamada, dershanelerin özel okula dönüştürülmesine ilişkin programa kurucu veya kurucu temsilcisi tarafından, 2 Haziran 2014"den itibaren başvuru almaya başladıklarını anımsattı. 

 

Başvuruların 7 dönemde 1 Eylül 2015"e kadar süreceğine işaret eden Yelkenci, bu kapsamda birinci dönem başvurularının 2 Haziran-4 Ağustos 2014, ikinci dönem başvurularının 5 Ağustos-27 Ekim 2014, üçüncü dönem başvurularının 28 Ekim-31 Aralık 2014, dördüncü dönem başvurularının 2 Ocak- 2 Mart 2015, beşinci dönem başvurularının 3 Mart-4 Mayıs 2015, altıncı dönem başvurularının 5 Mayıs-6 Temmuz 2015, yedinci dönem başvurularının 7 Temmuz-31 Ağustos 2015"te alınacağını anlattı. 

 

Başvurusu kabul edilenler yakında açıklanacak

 

Başvuruların, kurucu veya kurucu temsilcisi tarafından, MEB Bilişim Sistemleri"nde (MEBBİS) oluşturulan Dönüşüm Programı Modülü üzerinden yapıldığını anımsatan Yelkenci, "Dershanelerin, dönüşümle ilgili sürece çok olumlu baktığı bir noktaya geldik. Eğitim sistemimize okul olarak katılacakları için yaptığımız hazırlıklarda ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu görüyoruz" ifadelerini kullandı. 

 

Yelkenci, şöyle konuştu:

 

"31 Mayıs"ta dershanelerin özel okula dönüşümüne ilişkin kılavuzu yayımladık ve başvuru koşullarını belirledik. Dershaneler de 2 Haziran"dan itibaren başvurularını MEBBİS üzerinden yapmaya başladılar. 2 Haziran"da başlayan ilk başvuru dönemimiz, 4 Ağustos"a kadar sürecek. Bu tarihten sonra, özel okula dönüşmek için mevzuata uygun şekilde yapılan başvurulardan kabul edilenleri ilan edeceğiz" dedi. 

 

Yelkenci, başvuruların 7 dönemde 1 Eylül 2015"e kadar süreceğini ilan etmelerine ve dershanelerin bu konuda zamanlarının olmasına karşın ilk bir ayda özel okula dönüşüm için müracaat etmek isteyen dershane sayısının 117"ye ulaştığını bildirerek, "Bu sayı her gün daha da artıyor. Biz dershanelerden özel okula dönüşüm mevzuatını hazırlarken sivil toplum kuruluşu ve bu sürecin içindeki dershanelerle birlikte çalıştık. Dolayısıyla dershanelerin dönüşüm sürecinde beklentilerini devlet olarak büyük oranda karşıladığımızı düşünüyoruz. Şu anki 117 başvuru, bakanlığımızın beklediği ve arzu ettiği bir rakam. Süreç normal işliyor." diye konuştu. 

 

"Yeni mevzuatlar çıkınca talep artacak"

 

Ömer Faruk Yelkenci, dershanelerden özel okula dönüşüm sürecinin hızlı başladığını dile getirerek, şöyle konuştu:

 

"7 dönem sonunda dönüşüm sürecinde belirlediğimiz hedefe ulaşacağız. Dershanelerden aldığımız bilgilere göre, özel okula dönüşmek için hazırlıklarını sürdürüyorlar. Yakında özel okula dönüşeceklere yapılacak eğitim öğretim desteğini detaylı olarak açıklayan bir tebliğ yayımlayacağız ayrıca MEB"e bağlı olan taşınmazların ihalelerinin nasıl yapılacağına dair İnşaat Emlak Dairesi"nin de bir mevzuatı çıkacak. Bu düzenlemelerin ardından, dershanelerin hazırlık sürecini tamamlayıp özel okula dönüşüm taleplerinin artacağını biliyoruz. Çünkü sektörle sürekli irtibat halindeyiz."

 

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, özel okula dönüşmek için başvuru yapan dershanelerin net sayısının 1 Eylül 2015"de belirlenebileceğini sözlerine ekledi.