CHP'den HSYK'ya Şikayet

CHP'den HSYK'ya Şikayet
CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu 'şüpheli' sıfatıyla ifadeye çağıran Savcı Mehmet Demir'i 'anayasa suçu' işlediği gerekçesiyle HSYK'ya şikayet etti.

CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu"nu "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağıran Savcı Mehmet Demir"i "anayasa suçu" işlediği gerekçesiyle HSYK"ya şikayet etti.

 

CHP"den yapılan yazılı açıklamada, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan"ın konuyla ilgili dilekçeyi HSYK"ya verdiği belirtildi. 

 

Tezcan dilekçesinde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı"nın 2014/11696 Soruşturma numaralı soruşturmasında görevli Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir tarafından 22 Nisan 2014 tarihli yazı ile Kılıçdaroğlu"nun "yürütülmekte olan bir soruşturma" ile ilgili olarak "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağırıldığını anımsattı.

 

Kılıçdaroğlu"nun, CHP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili olduğunu vurgulayan Tezcan, dilekçesinde, gönderilen çağrı kağıdının Anayasa"nın 83. maddesine açıkça aykırı olduğunu belirtti.

 

Anayasa"nın bu maddesinin, hakkında suç isnadı bulunan parlamento mensupları hakkında işletilecek usulü belirlediğini vurgulayan Tezcan, suçun varlığına ilişkin kanaati bulunan savcılık makamının, durumu TBMM Başkanlığı"na bildirmesi gerektiğini kaydetti.

 

Milletvekili sıfatı ile yasama dokunulmazlığı bulunan Kılıçdaroğlu hakkında soruşturma yürütülmesi ve buna ilişkin ifadeye çağırılmasının Anayasa"ya ve Adalet Bakanlığı İç Genelgelerine aykırı olduğunu değerlendiren Tezcan, dilekçesinde şu ifadeleri kullandı:

 

"Adalet Bakanlığının 20 Ocak 2006 ve 100 Sayılı Genelgesi ile yeterli şüphe oluşuyorsa TBMM Başkanlığı"na gönderilmek üzere fezleke düzenlenmesi gerektiği anlatılmıştır. Yaygın uygulama da bu şekildedir. Bir milletvekili ve siyasi parti genel başkanı olan kişi hakkında bu usulün uygulanmayarak doğrudan ifadeye çağırma işleminin yapılması kamuoyunda adalete olan güvenin sarsılmasına ve kişiye özel uygulama yapıldığı kanaatine varılmasına neden olacaktır. Nitekim Sayın Kılıçdaroğlu hakkında düzenlenen çağrı kağıdı da basında yer bulmuş ve haksız uygulama tüm kamuoyu tarafından üzüntü ile karşılanmıştır. Bu nedenle açıkça hukuka aykırı işlem yapan cumhuriyet savcısı hakkında şikayet yoluna başvurma ihtiyacımız doğmuştur. Açıkça hukuka aykırı bir şekilde soruşturma yürüterek Anayasa"nın 83. maddesine aykırı şekilde çağrı kağıdı düzenleyen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir hakkında soruşturma açılarak gereğinin yapılmasını saygılarımla dilerim."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.