Bir Diye Gittiysek Bize Üç Verdiler

Bir Diye Gittiysek Bize Üç Verdiler
Hükümet ve siyasi partiler nezdinde dün Ankara'da görüşmelerde bulunan işçi heyetinin sözcüsü Çün, 'Bir diye gittiysek üç verdiler. Çektiklerimizin tamamını anlattık' dedi.

Soma Kaymakamlığı önünde 4 gün önce oturma eylemi başlatan grup arasından seçilerek hükümet ve siyasi partiler nezdinde görüşmelerde bulunmak üzere Ankaraya giden 8 kişilik heyet, Soma"ya döndü. 

 

Ankara"da dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile CHP, MHP ve diğer siyasi partilerden temsilcilerle görüşmeler yapan işçiler, Soma"ya dönüşlerinde oturma eylemini sürdüren arkadaşlarınca karşılandı.

 

Heyet adına beraberindeki Ahmet Aslanbey ve Mahmut Çoban ile gazetecilere açıklamalarda bulunan Tevrat Çün, kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

 

Sürdürdükleri eylemde hiçbir emeklerinin boşa gitmediğini, burada bekleyen arkadaşlarının taleplerinin karşılıksız kalmadığını dile getiren Çün, şunları söyledi: 

 

"Bir diye gittiysek emin olun bize üç verdiler. Bu zamana kadar çektiklerimizin tamamını anlattık, hepsi duyarlı davrandı. Muhalif partiler olsun, baştakiler olsun şu anda hepsi bizi destekliyor. Önergeleri sundular, hepsi arkamızda. Gerçekten şu anda çok mutluyuz." 

 

"Ocaklara denetlenmeden girilmeyecek"

 

Çün, bakanlardan somut olarak öncelikle iş güvenliğine ilişkin talepleri olduğunu dile getirerek, kendilerine bölgedeki hiçbir ocağa gerekli denetimler yapılmadan girilmesine izin verilmeyeceği ve denetim için geçen süreçte işçilerin gelir kaybı şeklinde mağdur edilmeyeceği sözü verildiğini ifade etti.

 

Bakanların denetimler sonucunda gerekirse bazı ocakların kapatılmasından kaçınmayacağını söylediğini aktaran Çün, "Öncelik ocakların denetlenip çalışır konuma getirilmesi. Kamu olmasa da onların düşüncesi işleyişi kamu gibi yapmak, kendi ellerinin altına almak" dedi.

 

"Bir daha kimse göze alamaz"

 

Çün, verilen sözlerin yerine getirilmemesi gibi bir korku taşıyıp taşımadıklarının sorulması üzerine ise "Biz küçük bir şey atlatmadık, bir facia yaşadık. Bunu artık bir daha kimsenin göze alabileceğini sanmıyorum. Böyle bir şey olursa bu insanları zaten kimse tutamaz" diye konuştu. 

 

Bir gazetecinin, "bu sorunları daha önce dile getirilip getirmediklerine" ilişkin sorusunu da yanıtlayan Çün, şunları kaydetti: 

 

"Bizim sendikalarımız zayıftı. Öncelikle bunu söyleyeyim. Kimse dile getirmedi böyle şeyleri, kimse bir şikayet götürmedi. Adam 8-9 sene çalışmış, "tazminatımı alamam" diye kimse ağzını açamıyordu. Biz bunu da dile getirdik. Gerekiyorsa "fona aktarılsın ama 30 gün aktarılsın 20 değil" dedik. Fonda dursun, biz bunu istiyoruz. "Biz onların (iş verenin) iki dudağı arasında kalsın istemiyoruz" dedik." 

 

Görüşmelerde, madende 1 gün dahi çalışmış olsa yaşamını yitirenlere mevcut düzenlemede yer alan 900 gün çalışma şartı kaldırılarak maaş bağlanmasının önünün açılması gibi kendilerini gururlandıran kararları öğrendiklerini vurgulayan Çün, "Başbakanımız, "ne gerekiyorsa ben arkanızdayım. Yapılabilecek her şeye açağım" dedi" ifadelerini kullandı.

 

Bu arada, işçiler devam eden oturma eylemine öğleden sonra kendilerini ziyaret edecek milletvekilleriyle yapacakları açıklamanın ardından son vereceklerini bildirdi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.