'Barajların doluluk oranı yüzde 54'

'Barajların doluluk oranı yüzde 54'
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 'İçme suyu maksatlı barajların doluluk oranı yüzde 54'tür. 10 milyar metreküp su var. Halbuki kullanılan içme suyu 7 milyar metreküp' dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "İçme suyu maksatlı barajların doluluk oranı yüzde 54"tür. 10 milyar metreküp su var. Halbuki kullanılan içme suyu 7 milyar metreküp" dedi.

Bakan Eroğlu, Isparta Valiliğini ziyaret ederek, Vali Vahdettin Özkan ile görüştü. Eroğlu, Isparta"ya daha önce 45 yatırım için geldiğini, bugün ise 15 müjde vereceklerini söyledi.

Isparta"ya gelirken elinin boş  gelmediğini, müjdeler getirdiğini ifade eden Eroğlu, geçen yıl kente 45 tesisinin yapımına başladıklarını, yarın da 46,6 milyon liralık 15 tesisin temelini atacaklarını bildirdi.

Bakanlık olarak fidan üretimine önem verdiklerini anlatan Eroğlu, "Bizden önce yılda 75 milyon fidan üretilirken, aynı parayla biz yılda 470 milyon fidan ürettik. Bunları bir kısmını kendimiz dikiyoruz. Bir kısmını da belediyelerin taleplerini karşılıyoruz" dedi.

Her şeyi millet için yaptıklarını dile getiren Eroğlu, orman teşkilatı köylülerin, vatandaşların hasmı değil, hısmı olduğunu söyledi.

Barajlardaki su durumu

Bakan Eroğlu, bir gazetecinin, barajlardaki su seviyesine ilişkin "kırmızı alarm verilip verilmediğine" ilişkin soruya, "Kırmızı alarm vermedik. Bütün iller çalışma yaptık. Her ile göre su seviyesi değişiyor" ifadesini kullandı.

Ankara"da yağışın olmamasına rağmen 2 yıl yetecek suyun bulunduğuna dikkati çeken Eroğlu, Bursa ve İzmir"de su seviyesinde sıkıntı olmadığını kaydetti.

"İstanbul"daki barajlarda yüzde 27"lik doluluk oranı bulunuyor"

İstanbul"daki barajlarda yüzde 27"lik doluluk oranı bulunduğunu vurgulayan Eroğlu, "Düşük ama şimdi B planımız devrede. Melen"den su basıyoruz. Herhangi bir problem yok. İçme suyu maksatlı barajların doluluk oranı yüzde 54"tür. 10 milyar metreküp su var. Halbuki kullanılan içme suyu 7 milyar metreküp. Kimisinde fazla su var, kimisinde az. Biz zaten su sıkıntısı yaşamayacağımızı söyledik. Kaldı ki yağışlar da gelecek" diye konuştu.

İstanbul"un 50 yıl önce susuzluktan kırıldığını, adeta Kerbela"ya döndüğünü ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

"Benzin istasyonları gibi su istasyonları vardı. Her evde su deposu vardı.  Biz 1 Ocak 1995"ten, saat 08.59"dan itibaren su kesintisi olmayacak dedik. İstanbul o zaman 6,5 milyondu, şimdi 17 milyon. Su kesintisi yok, yapmayı düşünmüyoruz. Çünkü aksi taktirde ben bıyıklarımı kesmek zorunda kalacağım. Çünkü o zaman gazeteciler, "Su kesintisi olursa ne yapacaksınız" diye  sormuştu. "Sultanahmet Meydanı"nda kendimi asacak halim yok, o zaman bıyıklarımı keseceğim" demiştim. Allah"a şükür, askerde bile bıyıklarımı kesmedim. Merak etmeyin, bıyıklarımı kestirmeye niyetim yok."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.