'1 Mayıs' İçin Sendikalarla Görüşeceğim

'1 Mayıs' İçin Sendikalarla Görüşeceğim
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik,1 Mayıs kutlamaları için sendikalarla görüşeceğini belirterek, 'Burada amaç 1 Mayıs'ı amacına uygun kutlama ise Türkiye'nin hiçbir yerinde buna bir engel yok' dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bazı sendikaların Taksim"de anma ve kutlama yapma talebiyle ilgili, "Görüşmek isteyen sendikalar var. Randevu talepleri var. Kendileriyle görüşeceğim. Burada amaç 1 Mayıs"ı amacına uygun kutlama ise Türkiye"nin hiçbir yerinde buna bir engel yok. Her yerde 1 Mayıs"ı kutlayabilirsiniz" dedi.

 

Bakan Çelik, Sağlıklı Yaşama Davet Projesi kapsamında Bakanlık yerleşkesindeki spor ve sosyal tesislerinin açılışını yaptı. 

 

Açılışın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çelik, bir basın mensubunun bazı sendika ve meslek odalarının 1 Mayıs"ı Taksim Meydanı"nında kutlama taleplerini anımsatması üzerine, AK Parti hükümetinin 1 Mayıs"ı hem tatil günü hem de Emek ve Dayanışma günü ilan ettiğini söyledi.

 

1 Mayıs"ı Taksim"de kutlamak isteyenlerin tam olarak ne istediğini anlamakta zorlandığını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

 

"Görüşmek isteyen sendikalar var. Randevu talepleri var. Kendileriyle görüşeceğim. Burada amaç 1 Mayıs"ı amacına uygun kutlama ise Türkiye"nin hiçbir yerinde buna bir engel yok. Her yerde 1 Mayıs"ı kutlayabilirsiniz. Artık 1 Mayıs"ın 80 öncesi Türkiye"yi andıran bir yaklaşımla ele alınmaması gerekiyor. Yıl 2014 yani tatil olan, emeğin sorunlarının konuşulacağı bir gün olarak hükümetin çıkarttığı yasal düzenlemelerle bütün emekçilere sunulan bu imkanı bizim bir dayanışma içerisinde değerlendirmemiz gerekiyor. Yani bir türlü sorun çözülüyor ama çözülemeyen daha sorunlar var. Bunların tartışılması gerekiyor. 81 ilde şenlik havasındaki düzenlemeler özellikle Çalışma Bakanlığı"na yol gösterici olmalı. Yani bizim şu anda üzerinde çalıştığımız önemli konular var. O konulara katkı sağlayacak gün haline dönüşmeli."

 

Çelik, 1 Mayıs konusunda her türlü imkanın sunulduğunu ama bu kadar iyi niyetli bir yönetim yaklaşımı karşısında Taksim inadını anlamanın çok zor olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

 

"Taksim"in 77 yılında yaşananlardan dolayı bir anlamı var deniyorsa ona da engel yok. Gidip orada hayatlarını kaybeden emekçiler anılabilir ve orada saygı duruşu yapılabilir, belli sayıda yöneticiler veya tüm sendikalar gidip orada bu anmayı yapabilirler. Ama siz ısrarla yönetimin belirlediği ve toplumun huzuru açısından önem arz eden miting alanlarının dışında her yerde biz bu toplantıları yapar ve eyleme dönüştürürüz gibi ki geçmiş yıllarda hep böyle oldu. Hiç ummuyoruz ama bu ısrar devam ederse geçmiş yıllardaki olumsuz görüntüler yine ortaya çıkarsa bu Türkiye"nin kazancı değil ki Türkiye"ye bunun katacağı hiçbir şey yok" 

 

Sorunlarımızı tartışalım

 

Randevu talep eden sendikalarla görüşeceğini ifade eden Çelik, 1 Mayıs"ın 81 ilde anlamına uygun bir şekilde kutlanması konusunda sendikaların da sağduyulu davranacağı kanaatinde olduğunu, aksi takdirde hükümet olarak kararlılıklarını göstermeye devam edeceklerini söyledi.

 

Sendikaların "şu meydan bu meydan olsun" demesi yerine çalışanların sorunlarını seslendirmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

 

"Eğer bir iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmamışsa, örgütlü bir sendikanın temsilcisi olarak, patronuna karşı haykırsın. Bu meydanlar böyle değerlensin. Bir dayanışma içerisinde biz çalışma hayatındaki sorunların üstesinden gelelim. Gelin ey sendikalar sorunlarımızı tartışalım. Çözüm bekleyen sorunlarımızı gündemin en ön sırasına almak konusunda toplumsal bilinci ve sendikal baskıyı arttıralım."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.