1 Mayıs Ayrılık Değil Kardeşlik Bayramıdır

1 Mayıs Ayrılık Değil Kardeşlik Bayramıdır
Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, '1 Mayıs ayrılık değil, kardeşlik bayramıdır. Çatışma değil, emek ve dayanışma bayramıdır. Kutuplaşma değil, bütünleşme bayramıdır' dedi.

Memur-Sen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle "Emek, Dayanışma, Kardeşlik ve Medeniyet Buluşması" temasıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı"nda etkinlik düzenledi.

 

Halk oyunları gösterisiyle başlayan kutlamalara Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere birçok ilden vatandaşlar katıldı. Bazı sendikaların temsilcilerinin de yer aldığı programda 1 Mayıs bildirisi Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce okundu.

 

Konuşmasına katılımcıları Türkçe, Kürtçe ve Arapça selamlayarak başlayan Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, sendikalarının kurulduğu günden bu yana emeğin, ekmeğin, hakkın, özgürlüğün, barışın, milli iradenin ve demokrasinin mücadelesini verdiğini söyledi.

 

Memur-Sen"in sendikal anlayışının merkezinde insan emeği, insan hakları, insan onuru, kardeşlik hukuku ve dayanışmanın bulunduğunu, bu anlayışla geçen yıl Çanakkale"de bulunduklarını kaydeden Gündoğdu, "1991 yılından 2007"ye kadar hiç Taksim ısrarı olmayanların 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi iştahının kabarmasını bugün çok daha iyi anlıyoruz" diye konuştu.

 

Gündoğdu, 1 Mayıs"ı kavga nedeni olmaktan çıkarmak, şiddetten arındırmak, asıl amacına uygun bayram olarak kutlamak için Diyarbakır"a geldiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

 

"1 Mayıs üzerinden toplumun iradesine ipotek koymak isteyenlerin aksine biz evrensel hukuk, ebedi kardeşlik için buradayız. Temel hak ve özgürlüklerle insanlık onurunu korumak için buradayız. Her türlü ırkçılıkla mücadele etmek için buradayız. Bir daha işkencelerin olmaması, faili meçhullerin yaşanmaması, kireç kuyularında insanların yakılmaması, kan ve gözyaşının durması için buradayız. Diyarbakır"daki 1 Mayıs kutlamalarımızın ana temalarından birisi medeniyettir. Çünkü biz ortak medeniyetin mirasçılarıyız. O medeniyet ki, samimiyet, adalet, hak ve alınteridir."

 

"Bin yıllık desende bir ve beraberiz"

 

Gündoğdu, geçmişte Şam"ı, Bağdat"ı, Mekke ve Medine"yi, İstanbul"dan, Diyarbakır"dan ve Mardin"den ayıranların, bugün Türk"ü Kürt"ten, Laz"ı Çerkez"den, Alevi"yi Sünni"den ayırmaya çalıştığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bizi bölmek istiyorlar ama bilsinler ki başaramayacaklar. İzin vermeyeceğiz. Post modern sömürgecilerin bu kirli emellerine ulaşmalarına asla müsaade etmeyeceğiz. Onların yenilenmiş yöntemlerine, planlarına, tuzaklarına ve komplolarına karşı tek ses, tek yürek, tek bilek olduk. Bundan sonra da hep birlikte var olmaya, diri kalmaya, onurla yaşamaya devam edeceğiz. Çünkü biz, bin yıllık desende bir ve beraberiz. 15 asırlık kadim medeniyetin ortak mirasçılarıyız. Kimse bu kadim medeniyetin çocuklarını ayıramaz, ayrıştıramaz."

 

"Kadim medeniyet deseninde bir ve beraber olduğumuzu haykırmak için Diyarbakır"a misafir olduk" ifadesini kullanan Gündoğdu, konuşmasına şöyle devam etti:

 

"Bu toprağın desen desen örgüsünün birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğunu bilmeyenler ya da unutanlar neden Diyarbakır"dasınız diye soruyorlar. Yeniden büyük Türkiye, yeni bir uygarlık talebimizi haykırmak için Diyarbakır’dayız. Görüyorsunuz Diyarbakır meydanında sevinçler bir, acılar bir, gayeler aynı. Yeniden büyük Türkiye, yeni bir uygarlık talebimizi haykırmak için Diyarbakır"dayız. Küresel adalet, ebedi kardeşlik ve kadim medeniyet çağrısı için Diyarbakır"dayız. 1 Mayıs ayrılık değil kardeşlik bayramıdır. Çatışma değil, emek ve dayanışma bayramıdır. Kutuplaşma değil bütünleşme bayramıdır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.